Wdrożenie Zabbix w sieci sklepów sprzedaży detalicznej

Hawatel współpracuje z wieloma ogólnopolskimi firmami. Jedną z nich jest marka oferująca sprzęt elektroniczny i powiązane akcesoria. Projekt, który wspólnie wykonaliśmy to wdrożenie Zabbix.

Zakres projektu
Integracja
Integracja
Monitorowanie
Monitorowanie
Wdrożenie Zabbix w sieci sklepów sprzedaży detalicznej

Wyzwanie

Nasz Klient posiada duże, rozproszone w 2 DC środowisko serwerowe, które było monitorowane za pomocą komercyjnego narzędzia. Platforma była wykorzystywana jako centralny system monitoringu, obejmujący swym zakresem monitoring wielu warstw, szczególnie systemowej, sprzętowej, wirtualizacyjnej, bazodanowej i aplikacyjnej. 

W celu optymalizacji kosztów, Klient postanowił znaleźć alternatywne rozwiązanie. Miało być mniej kosztowne, a zarazem pozwolić na bardziej elastyczne podejście do rozwijania platformy o nowy monitoring.

Rozwiązanie

Po zapoznaniu się z wymaganiami, zaproponowaliśmy wdrożenie opensourcowego stosu technologicznego opartego o platformę Zabbix (jako “core” system monitoringu) oraz Grafane jako moduł do prezentacji oraz wizualizacji danych. Wszelkie pozostałe wymagania, które nie były natywnie dostępne w oprogramowaniu Zabbix, spełniliśmy poprzez zaimplementowanie dedykowanych rozszerzeń oraz serwisów rozbudowujących funkcjonalności.

Rezultaty

W czasie czterech miesięcy wdrożenia udało się nam całkowicie przenieść monitoring z platformy komercyjnej na platformę Zabbix. Dodatkowo, Hawatel rozszerzył Zabbix o nowe funkcje które nie były dostępne w poprzedniej platformie.

W ramach wdrożenia przeprowadziliśmy migrację, która swym zakresem objęła około tysiąca serwerów (MS Windows/GNU Linux) oraz urządzeń sieciowych. Opracowaliśmy i wdrożyliśmy mechanizmy do monitorowania macierzy dyskowych popularnych producentów, takich jak IBM, Hitachi czy NetApp. Dodatkowo wdrożyliśmy mechanizmy do monitorowania popularnych usług Microsoft takich jak Active Directory, IIS, MS Exchange, File Server oraz Terminale RDS, zaimplementowaliśmy również integrację z systemami: HPE OneView, IBM Storage oraz VMware. Na koniec wprowadziliśmy mechanizm elastycznego konfigurowania powiadomień o alarmach za pomocą kanałów e-mail oraz SMS i opracowaliśmy około 40 dedykowanych widoków w platformie wizualizacji Grafana z rozbiciem na poszczególne zespoły.  

Chcesz poznać szczegóły tego projektu?

Podzielimy się swoim doświadczeniem!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Inne referencje

Sprawdź nasze realizacje!
Integration Monitoring

Klient posiadający kilka platform e-commerce był narażony na cykliczne cyberataki, które niosły ogromne zagrożenie dla biznesu Klienta oraz użytkowników korzystających z serwisów.

Audyt i wdrożenie mechanizmów bezpieczeństwa e-commerce
zobacz projekt
Front-end Back-end Integration

Projekt wykonany dla Klienta, który potrzebował dedykowanej platformy do wykonywania testów regresyjnych swojej kluczowej aplikacji. Zaprojektowaliśmy i zaimplementowaliśmy platformę od podstaw.

Opracowanie i implementacja platformy do testów regresyjnych WWW
zobacz projekt
Front-end Back-end Integration

Rozwiązanie zostało stworzone dla jednej z czołowych firm telekomunikacyjnych aby móc zwirtualizować środowisko pracy zespołu Call Center.

Optymalizacja działania VoIP na środowisku Citrix VDI
zobacz projekt