Wdrożenie Zabbix w sieci sklepów sprzedaży detalicznej

Hawatel współpracuje z wieloma ogólnopolskimi firmami. Jedną z nich jest marka oferująca sprzęt elektroniczny i powiązane akcesoria. Projekt, który wspólnie wykonaliśmy to wdrożenie Zabbix.

Zakres projektu
Integracja
Integracja
Monitorowanie
Monitorowanie
Wdrożenie Zabbix w sieci sklepów sprzedaży detalicznej

Wyzwanie

Nasz Klient posiada duże, rozproszone w 2 DC środowisko serwerowe, które było monitorowane za pomocą komercyjnego narzędzia. Platforma była wykorzystywana jako centralny system monitoringu, obejmujący swym zakresem monitoring wielu warstw, szczególnie systemowej, sprzętowej, wirtualizacyjnej, bazodanowej i aplikacyjnej. 

W celu optymalizacji kosztów, Klient postanowił znaleźć alternatywne rozwiązanie. Miało być mniej kosztowne, a zarazem pozwolić na bardziej elastyczne podejście do rozwijania platformy o nowy monitoring.

Rozwiązanie

Po zapoznaniu się z wymaganiami, zaproponowaliśmy wdrożenie opensourcowego stosu technologicznego opartego o platformę Zabbix (jako “core” system monitoringu) oraz Grafane jako moduł do prezentacji oraz wizualizacji danych. Wszelkie pozostałe wymagania, które nie były natywnie dostępne w oprogramowaniu Zabbix, spełniliśmy poprzez zaimplementowanie dedykowanych rozszerzeń oraz serwisów rozbudowujących funkcjonalności.

Rezultaty

W czasie czterech miesięcy wdrożenia udało się nam całkowicie przenieść monitoring z platformy komercyjnej na platformę Zabbix. Dodatkowo, Hawatel rozszerzył Zabbix o nowe funkcje które nie były dostępne w poprzedniej platformie.

W ramach wdrożenia przeprowadziliśmy migrację, która swym zakresem objęła około tysiąca serwerów (MS Windows/GNU Linux) oraz urządzeń sieciowych. Opracowaliśmy i wdrożyliśmy mechanizmy do monitorowania macierzy dyskowych popularnych producentów, takich jak IBM, Hitachi czy NetApp. Dodatkowo wdrożyliśmy mechanizmy do monitorowania popularnych usług Microsoft takich jak Active Directory, IIS, MS Exchange, File Server oraz Terminale RDS, zaimplementowaliśmy również integrację z systemami: HPE OneView, IBM Storage oraz VMware. Na koniec wprowadziliśmy mechanizm elastycznego konfigurowania powiadomień o alarmach za pomocą kanałów e-mail oraz SMS i opracowaliśmy około 40 dedykowanych widoków w platformie wizualizacji Grafana z rozbiciem na poszczególne zespoły.  

Chcesz poznać szczegóły tego projektu?

Podzielimy się swoim doświadczeniem!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Inne referencje

Sprawdź nasze realizacje!
Integration Monitoring

Zlecenie zrealizowane dla podmiotu administracji publicznej pozwoliło na zwiększenie bezpieczeństwa danych przetwarzanych w organizacji, szczególnie w kontekście pracy zdalnej.

Wdrożenie Citrix Virtual Apps & Desktop w podmiocie administracji publicznej
zobacz projekt
Front-end Back-end Integration

Rozwiązanie zostało stworzone dla jednej z czołowych firm telekomunikacyjnych aby móc zwirtualizować środowisko pracy zespołu Call Center.

Optymalizacja działania VoIP na środowisku Citrix VDI
zobacz projekt
Integration Monitoring

Klient posiadający jedną z największych farm wirtualnych desktopów w Polsce potrzebował wdrożenia kompleksowego systemu monitoringu.

Projekt i wdrożenie kompleksowego monitoringu na platformie Zabbix
zobacz projekt