Witaj na blogu Hawatel.

27 września 2022 | Chmura / Zarządzanie Infrastrukturą

Jak wydajność infrastruktury IT w sklepie internetowym wpływa na sprzedaż?

Handel w internecie przeżywa obecnie burzliwy rozwój. Według danych zebranych przez PwC w raporcie “Perspektywy rozwoju rynku e-commerce w Polsce”, rynek ten rośnie o ok. 12%, rocznie, aby w 2026 roku osiągnąć wartość 162 miliardów złotych. Właściciele sklepów internetowych wiedzą jednak, że sprzedaż w sieci to nie taka prosta sprawa. Często zdarza się, że banalne problemy z infrastrukturą IT mogą “położyć” sklep internetowy lub zatrzymać go w rozwoju. 

 

Sprawdź również nasz poprzedni artykuł. Pisaliśmy o Application Delivery Controller od Citrix!


Jednym z częściej występujących problemów sklepów internetowych jest problem z przepustowością. Objawia się przede wszystkim zbyt wolnym ładowaniem się strony, przez co traci ona użytkowników. Eksperci Hawatel tego typu problemy dostrzegają stosunkowo często u nowych klientów.


Woman typing and paying

 

Mało wydajna infrastruktura IT w sklepie internetowym
 

Przyczyn powolnego działania sklepu internetowego może być wiele. Zaliczyć można do nich przede wszystkim:
 

 • Niedostosowaną przepustowość łącza internetowego względem liczby odwiedzin klientów,
   
 • Zbyt wolne serwery DNS,
   
 • Źle dobrane serwery pod względem maksymalnej ich wydajności,
   
 • Problemy z load balancerami,
   
 • Źle napisany kod źródłowy aplikacji pod kątem wydajnościowym,
   
 • Niedostosowanie infrastruktury pod kampanie marketingowe, które okresowo zwiększają liczbę jednocześnie odwiedzających klientów. 


Wszystkie powyższe przyczyny świadczą o nieodpowiednio zaprojektowanej i nieprawidłowo dobranej infrastrukturze IT. Dlatego zachęcamy do kontaktu z nami i skorzystania z doświadczenia zebranego przez lata w Hawatel. 

Karty kredytowe

 

Dlaczego warto usprawnić infrastrukturę IT w sklepie internetowym?
 

Kolejny raport przygotowany przez PwC podaje dane na temat tego, jak poprawa infrastruktury IT sklepu internetowego przekłada  się na większe zyski. “Milliseconds make Millions” jest doskonałym źródłem, ponieważ bazuje na podstawie prawdziwych danych uzyskanych od 37 marek z USA i Europy, zebranych w ciągu 4 tygodni. 


Dlaczego warto zadbać o infrastrukturę e-commerce? Oto, co daje zwiększenie szybkości wczytywania się sklepu o 0,1 sekundę:
 

 • 8,4% wzrost konwersji klientów detalicznych oraz wzrost średniej wartości zamówienia o 9,2%,
   
 • 10,1% wzrost konwersji w branży turystycznej oraz wzrost średniej wartości zamówienia o 1,9%,
   
 • W przypadku marek luksusowych zaobserwowano 8% wzrost liczby odsłon na sesję,
   
 • Współczynnik odrzuceń stron informacyjnych w zakresie generowania leadów został poprawiony o 8,3%,
   
 • Zaangażowanie klientów detalicznych wzrosło o 5,2%. 
   

A wszystko to dzięki stronom internetowym szybszym o 0,1 sekundę! Właśnie dlatego warto zadbać o stan infrastruktury IT w Twoim e-commerce. 

Laptop i plakietka Black Friday Sale

 

Jak usprawnić infrastrukturę IT w sklepie internetowym?

 

Usprawnienie infrastruktury należy rozpocząć od analizy i audytu aby zebrać jak najwięcej danych o stanie obecnym. Szczególne ważne jest prześledzenie aktualnego ruchu użytkowników oraz identyfikacja wszystkich tak zwanych wąskich gardeł. Kolejny etap to zaprojektowanie odpowiedniej infrastruktury uwzględniając aktualne i przyszłe obciążenia.

 

Jeżeli sklep internetowy miewa zarówno okresowe jak i nieprzewidywalne piki ruchu sieciowego wówczas dobrym rozwiązaniem może okazać się migracja do chmury publicznej i wykorzystanie tam mechanizmów automatycznego skalowania się serwerów. Rozwiązuje to problem niedostępności lub spowolnienia sklepów w takich dniach jak np. Black Friday. Jednocześnie nie ponosimy wysokich kosztów przeskalowanej infrastrukturę przez cały rok, płacimy jedynie za zasoby, które zostały realnie wykorzystane.

 

Usprawniając infrastrukturę IT warto zadbać o wydajność bazy danych i zoptymalizować ją pod kątem wydajnościowym. Czasami poprawienie jednego indeksu w bazie danych może przyspieszyć sklep od kilku do kilkuset procent.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami!

Pozostańmy w kontakcie.

Dołącz do naszego newslettera! Przesyłamy ciekawe treści ze świata IT.