Witaj na blogu Hawatel.

10 marca 2023 | Ogólne / Oprogramowanie

Co to jest OpenAI API i jak go używać?

W ciągu ostatnich tygodni temat sztucznej inteligencji ponownie zyskał na popularności. Stało się to głównie za sprawą chatbota (chatGPT) od Elona Maska. Niewiele osób wie jednak, że chatGPT bazuje na tak zwanym OpenAI API, który może zostać wykorzystany do budowania własnych rozwiązań w swojej organizacji. Więcej informacji o tym interfejsie znajdziesz w naszym artykule. 


Od razu chcielibyśmy zaznaczyć, że tematyka AI jest skomplikowana i uprościliśmy ją nieco na potrzeby tego artykułu. Jeśli masz jakieś pytania związane z tym tematem, napisz do nas! Chętnie opowiemy Ci więcej szczegółów.   

 

Hands of a robot and a man, OpenAI API, border

 

Co to jest OpenAI API?

 

OpenAI API to interfejs programistyczny, który daje dostęp do sztucznej inteligencji opracowany przez organizację OpenAI. Jest to laboratorium, w którym od 2015 roku prowadzone są badania nad sztuczną inteligencją.

 

Umożliwia ono deweloperom i innym użytkownikom korzystanie z różnych usług sztucznej inteligencji, takich jak przetwarzanie języka naturalnego, generowanie tekstu, czy rozpoznawanie, przetwarzanie i tworzenie obrazów.  

 

OpenAI API jest dostępne w modelach freemium, co oznacza, że ​​jest dostępne bezpłatnie w ograniczonej liczbie wywołań API na miesiąc. Płatności są pobierane dopiero po przekroczeniu określonej liczby wywołań API. 

 

Jak korzystać z OpenAI API?
 

Aby korzystać z OpenAI API, musisz mieć konto OpenAI i wygenerować klucz API, który będziesz mógł używać do autoryzacji każdego żądania API. 


W celu założenia konta musisz zarejestrować się na stronie OpenAI i wybrać plan subskrypcji. Po dokonaniu rejestracji na swoim koncie znajdziesz klucz API. 


Następnie zainstaluj bibliotekę OpenAI do swojego projektu lub użyj odpowiedniej biblioteki dla Twojego języka programowania. 


Będziesz mógł już wybrać usługę sztucznej inteligencji, którą zechcesz wykorzystać, np. generowanie tekstu. Wystarczy wywołać odpowiednią metodę API, przekazując potrzebne parametry. Otrzymany wynik będzie zwrócony w formacie odpowiednim dla wybranej metody. 
 

robot's hand typing, OpenAI API, border

 

Jaki język programowania trzeba znać, żeby korzystać z OpenAI API? 

 

OpenAI API oferuje interfejsy programowania aplikacji dla wielu języków programowania. Języki, które wspierane są przez nie wspierane to Python, JavaScript, Ruby, Java, PHP, Go, C++, C#, Swift i Kotlin.
 

Jeśli programujesz w Pythonie, możesz skorzystać ze specjalnej biblioteki OpenAI SDK (Software Development Kit) do obsługi API, która upraszcza proces integracji. Jest ona dostępna do pobrania za pośrednictwem systemu zarządzania pakietami pip.


Pozostałe języki obsługiwane są poprzez REST API, które można skonfigurować za pomocą protokołu HTTPS. Dostępne są również biblioteki klientów API dla wielu języków programowania, które ułatwiają integrację z API i upraszczają proces autoryzacji i obsługi błędów. 


Jakie są największe trudności w korzystaniu z OpenAI API? 


Korzystanie z OpenAI API wymaga wiedzy z zakresu sztucznej inteligencji oraz wiedzy programistycznej. 


Jedną z większych trudności w korzystaniu z API jest wykorzystywanie przez nie skomplikowanych modeli sztucznej inteligencji. Muszą one przetwarzać ogromne ilości danych, a to oznacza, że ​​programiści muszą zrozumieć, jak działa sztuczna inteligencja i jakie są jej ograniczenia. Należy wziąć pod uwagę unikalność każdego użycia OpenAI API. Nie ma uniwersalnych rozwiązań, a każde zastosowanie wymaga innej konfiguracji.  


OpenAI API ma również pewne ograniczenia użycia, takie jak limit dziennych żądań API i limit czasu trwania żądań. Programiści muszą zrozumieć te ograniczenia i dostosować do nich swoje aplikacje, aby uniknąć przekroczenia limitów API. 


Należy pamiętać również o kwestiach związanych z bezpieczeństwem danych. Mimo, że OpenAI API wymaga autoryzacji i kluczy, musimy pamiętać o ochronie danych przed nieautoryzowanym dostępem. 


Do czego możemy wykorzystać OpenAI API? 


Wiemy już, że sztuczna inteligencja jest używana w chatbotach i w generatorach obrazów. Rzeczywiście, przetwarzanie języka i generowanie tekstów to jedno z przykładów coraz bardziej powszechnego użycia OpenAI API. Jest ono pomocne przy tworzeniu tekstów, identyfikacji przedmiotów, tłumaczeniach, analizie zdjęć, generowaniu opisów, wiadomości i wielu innych treści. 


Kolejnym obszarem, w którym możemy wykorzystać sztuczną inteligencję jest tworzenie awatarów video. Istnieją modele generujące wideo, które są w stanie stworzyć realistyczne wizualizacje postaci. Ich tworzenie jest jednak dużym wyzwaniem, ponieważ łączy się z użyciem dodatkowych narzędzi i technologii. Dlatego tworzenie tego typu awatarów warto powierzyć doświadczonym firmom. 


OpenAI API to nie tylko słowa i obrazy, ale również muzyka. Sztuczna inteligencja może komponować nowe utwory muzyczne i przewidywać zakończenie istniejących utworów. Umożliwiają to m.in. modele Jukebox i MuseNet. Dzięki nim API jest w stanie generować zarówno melodie, jak i słowa utworów, a także podobizny wokalistów. 


OpenAI API może być również wykorzystywane do analizy danych. Możemy liczyć na pomoc szczególnie w kwestii klasyfikacji, przewidywania, rozpoznawania, grupowania, analizy, znajdowaniu prawidłowości. Dziedziny, w których do tej pory sprawdzała się sztuczna inteligencja to m.in. biznes, nauka i medycyna. 


Przyszłość OpenAI API jawi się w jasnych barwach. Dzięki wieloletnim badaniom i dużemu zaangażowaniu kapitałowemu, OpenAI jest jednym z najważniejszych graczy na rynku sztucznej inteligencji. Stało się to dzięki API, które umożliwia korzystanie z zaawansowanych modeli uczenia maszynowego przez ludzi z całego świata. 

 

API, OpenAI API, border


OpenAI cookbook na GitHub


Wszystkim zainteresowanym tematem OpenAI API polecamy OpenAI Cookbook na GitHub. Jest to repozytorium zawierające wiele gotowych przykładów użycia OpenAI API. Książka kucharska zawiera wiele gotowych przepisów związanych z API, takich jak generowanie tekstu z użyciem GPT-3, odpowiedzi na pytania, streszczanie tekstu czy interaktywną grę AI Dungeon. 


Dzięki Cookbookowi początkujący użytkownicy OpenAI API mogą szybko rozpocząć pracę z interfejsem, korzystając z gotowych przykładów i instrukcji. Zawarte w Cookbooku przykłady użycia API są dobrze udokumentowane i mogą zostać łatwo dostosowane do własnych potrzeb.


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat OpenAI API? Skontaktuj się z nami!


Polecamy również nasz ostatni artykuł. Pisaliśmy o monitorowaniu nowoczesnego środowiska IT za pomocą Zabbix.

 

Pozostańmy w kontakcie.

Dołącz do naszego newslettera! Przesyłamy ciekawe treści ze świata IT.