Witaj na blogu Hawatel.

25 stycznia 2023 | Cyberbezpieczeństwo / Ogólne / Monitorowanie / Zarządzanie Infrastrukturą

Monitorowanie nowoczesnego środowiska IT za pomocą Zabbix

Monitorowanie infrastruktury IT ma szereg zalet. Niesie ze sobą bezpieczeństwo i oszczędności, a także poprawę komfortu pracy. Obserwowanie środowiska IT jest możliwe dzięki specjalnym rozwiązaniom. Jednym z najlepszych jest Zabbix.  

 

Zabbix jest narzędziem typu open source, co oznacza, że możemy go używać kompletnie za darmo. W odróżnieniu od rozwiązań komercyjnych, nie ponosimy kosztów licencji. Jedynym kosztem jest prawidłowe wdrożenie i zapewnienie finansowania późniejszemu administratorowi. Możliwe jest także opcjonalne zakupienie oficjalnego wsparcia przez firmę Zabbix.

 

Zabbix posiada sieć partnerów, którzy w sposób najbardziej kompetentny przeprowadzają wdrożenia oraz otrzymują wsparcie. Jednym z takich partnerów jest Hawatel.

 

Co potrafi Zabbix?  

 

Dzięki swoim funkcjom infrastrukturalnym, Zabbix doskonale spełnia cele biznesowe stojące przed organizacją. Monitorowanie zachowań systemów informatycznych, wykrywanie wąskich gardeł, automatyczne usuwanie problemów, elastyczna logika ostrzegania i centralne rozwiązanie dla NOC ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie firmy. Dzięki temu Zabbix umożliwia między innymi planowanie wydajności, redukcję kosztów, śledzenie KPI oraz monitorowanie usług.

 

Zabbix diagram

Źródło: Zabbix

 

Jak działa Zabbix? 
 

Trzonem systemu jest Zabbix Server. Odbiera i przechwytuje dane, prowadzi obliczenia. Pełni on funkcję repozytorium, w którym przechowywane są konfiguracje, dane statystyczne i operacyjne. Dzięki temu może on wysyłać powiadomienia (np. SMS) do administratorów w momencie pojawienia się problemów. Ponadto, do Zabbix Server zgłaszają dane o dostępności Agenci oraz Proxy.Agent Zabbix jest umieszczany na monitorowanym urządzeniu (w różny sposób w zależności od systemu operacyjnego). Agent sprawdza zasoby lokalne i aplikacje, np. dyski, statystyki procesorów, itd. Zebrane dane przesyła do Zabbix Server. 

 

Zabbix Proxy to opcjonalny komponent podobna do Zabbix Server. Stosuje się ją w bardzo rozproszonej infrastrukturze, dla scentralizowanego monitorowania zdalnych lokalizacji, gałęzi i sieci bez lokalnych administratorów. Przetwarzanie wymaga dzięki temu mniej czasu procesora i mniej operacji dyskowych. 

 

Zabbix dostępny jest w dwóch “wersjach” – LTS i standard. LTS (Long Term Support) oferuje wsparcie na pięć lat, z czego przez pierwsze trzy lata wsparcie jest pełne, a przez pozostałe dwa wsparcie dotyczy jedynie bezpieczeństwa. Zabbix LTS wydawany jest co półtora roku. Wersja Zabbix Standard powstaje co sześć miesięcy, oferuje pół roku pełnego wsparcia i dodatkowo jeden miesiąc dla poprawek krytycznych. W wersji Standard szybciej dostaniemy nowe funkcjonalności, jednak to wersja LTS jest bardziej stabilna.
 

Interfejs Zabbixa

 

Zabbix jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze. Jest on dostępny z poziomu przeglądarki, wystarczy jedynie zalogować się na swoje konto. Interfejs wygląda następująco:

 

Zabbix interfejs

Źródło: Zabbix

 

Zabbix prezentuje dane w czytelny sposób, często stosując wykresy, w których zmienne można dowolnie przekształcać. Poniżej jeden z przykładowych: 

 

Zabbix wykresy


Zalety Zabbix 

 

Zabbix ma szereg zalet. Do głównych należą między innymi:
 

  • Bezkosztowość (brak licencji), 
  • Popularność,
  • Duże możliwości integracji
  • Przyjazny interfejs i możliwości prezentacji danych
  • Częste aktualizacje.  

 

Hawatel & Zabbix 

 

Hawatel ma wieloletnie doświadczenie we wdrożeniach systemu Zabbix. Jednym z naszych klientów jest ogólnopolska sieć sklepów oferujących artykuły RTV i AGD. Celem projektu było znalezienie zamiennika komercyjnego, płatnego narzędzia do monitorowania infrastruktury IT. Wybór padł na Zabbix. W ciągu czterech miesięcy pracy zdołaliśmy objąć monitoringiem Zabbix około tysiąca serwerów i urządzeń sieciowych. Z sukcesem dostarczyliśmy usługę, która zapewnia więcej funkcjonalności od poprzedniego, płatnego programu. 

 

Szczegóły opisaliśmy w naszym case study
 

Pamiętaj, że nieprawidłowo skonfigurowany Zabbix nie będzie spełniał zakładanych oczekiwań. Dlatego wdrożenie tego narzędzia należy powierzyć kompetentnym i solidnym partnerom. 

 

Sprawdź również nasz ostatni artykuł. Pisaliśmy o rozliczeniach finansowych w IT.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wdrożeń Zabbix, skontaktuj się z nami!
 

Pozostańmy w kontakcie.

Dołącz do naszego newslettera! Przesyłamy ciekawe treści ze świata IT.