Witaj na blogu Hawatel.

19 października 2023 | Ogólne / Oprogramowanie

Wykorzystanie Elasticsearch w zespole IT

Elasticsearch to wszechstronne narzędzie, które przynosi znaczące korzyści dla zespołów IT w różnych obszarach. W tym artykule skupimy się na kluczowych zaletach Elasticsearch z perspektywy IT, wskazując, jak może ono wspierać wymagania w zakresie przetwarzania i analizy danych.

 

Sprawdź również nasz poprzedni artykuł o Elasticsearch. Pisaliśmy o tym, czym jest Elasticsearch

 

searching, border

 

Szybka i centralna wyszukiwarka

 

Elasticsearch, będący częścią Elastic Stack, jest wyszukiwarką typu open-source, która umożliwia szybkie i skalowalne przeszukiwanie, agregację i analizę dużych wolumenów danych. Dzięki temu zespoły IT mogą efektywnie zarządzać i analizować ogromne ilości danych pochodzące z infrastruktury IT i zawierające informacje o dostępności i wydajności aplikacji, serwerów, hypervisorów, wirtualnych maszyn, urządzeń sieciowych, czujników i innych elementów. To co jest istotne to centralizacja miejsca przeszukiwania danych bez potrzeby logowania się na wiele różnych urządzeń np. podczas analizy awarii.

 

Wydajność w przetwarzaniu i wyszukiwaniu danych

 

Elasticsearch jest znany ze swojej wydajności w przetwarzaniu dużych zbiorów danych. Umożliwia to IT szybkie i efektywne przeszukiwanie, sortowanie i filtrowanie danych. Dane rozkładane są na wile węzłów Elasticsearch i tym samym poprzez zrównoleglony zapis i odczyt informacji czas analizy potencjalnej awarii znacząco się skraca względem przeszukiwania danych na źródłowych elementach.

 

Data stream, border

 

Łatwość integracji

 

Jako narzędzie oparte na technologii open-source, Elasticsearch łatwo integruje się z wieloma innymi narzędziami i platformami, co znacznie ułatwia zespołom IT zarządzanie danymi i infrastrukturą. Istnieją gotowe moduły, które są w stanie przetworzyć surowe dane z wielu protokołów i aplikacji aby następnie zapisać je w formie czytelnych i łatwo przeszukiwalnych dokumentów.

 

Wsparcie dla wyszukiwania pełnotekstowego

 

Elasticsearch oferuje zaawansowane funkcje wyszukiwania pełnotekstowego, które są nieocenione w wielu zastosowaniach, od analizy logów po wyszukiwanie informacji w dokumentach. Nie jest wymagane zatem precyzyjne wpisywanie określonej frazy do przeszukiwania informacji. Elasticsearch zwróci nam najbardziej dopasowane danej.

 

Analiza w czasie rzeczywistym

 

Jedną z głównych zalet Elasticsearch jest możliwość przeprowadzania analiz w czasie rzeczywistym. Dla zespołów IT oznacza to zdolność do monitorowania i reagowania na zdarzenia w czasie rzeczywistym, co jest kluczowe w szybkim identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów. Administrator może skonfigurować odpowiednią regułę alertowania, która na bieżąco w sposób automatyczny wyszukuje określone informacje lub wzorce zachowania użytkownika i powiadomi o tym fakcie zespół IT.

 

Wysoka dostępność i skalowalność

 

Elasticsearch jest zaprojektowany z myślą o wysokiej dostępności i odporności na awarie. Mechanizmy takie jak replikacja i partycjonowanie danych zapewniają, że system pozostaje działający i dostępny nawet w przypadku awarii części infrastruktury. Elasticsearch umożliwia łatwą skalowalność horyzontalną, co oznacza, że zespoły IT mogą zwiększać wydajność systemu poprzez dodanie więcej węzłów, co jest kluczowe w zarządzaniu rosnącymi wolumenami danych.

 

Elasticsearch logo

 

Bezpieczeństwo i kontrola dostępu

 

Zabezpieczenia Elasticsearch umożliwiają zespołom IT kontrolę nad tym, kto ma dostęp do danych i co może z nimi robić, co jest niezbędne w kontekście przepisów dotyczących prywatności danych i bezpieczeństwa informacji. Granulacja uprawnień jest bardzo elastyczna i pozwala nawet na sterowanie uprawnieniami do odczytu konkretnego pola w dokumencie nie zapominając o uprawnieniach na poziomie dokumentu, indeksu czy też samego klastra. Dostęp systemów trzecich do Elasticsearch odbywa się poprzez wygenerowane klucze API, które także posiadają identyczny mechanizm sterowania uprawnieniami.

 

Zastosowanie Elasticsearch w różnych obszarach

 

Elasticsearch jest na tyle elastyczny, że znajduje zastosowanie w wielu różnych scenariuszach - od analizy logów, analizy metryk, przez wyszukiwanie w witrynach internetowych, po zastosowania w systemach SIEM (Security Information and Event Management). Różne perspektywy widoku w postaci Dashboard mogą zostać przygotowane dla wielu zespołów IT odpowiedzialnych za utrzymanie aplikacji, serwerów, sprzętu czy też dla zespołu zajmującego się bezpieczeństwem. 

 

Podsumowanie

 

Elasticsearch oferuje zespołom IT potężne narzędzie do efektywnego zarządzania, przetwarzania i analizowania danych. Jego szybkość, skalowalność, możliwości wyszukiwania pełnotekstowego, analizy w czasie rzeczywistym oraz łatwość integracji z innymi systemami czynią go kluczowym elementem nowoczesnej infrastruktury IT. 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!

Sprawdź również:

Man typing, Elasticsearch, border

Blog | 17 kwietnia 2023

Jaki silnik wyszukiwania i analityki danych wybrać? Poznaj Elasticsearch!

zabbix logo

Blog | 25 stycznia 2023

Monitorowanie nowoczesnego środowiska IT za pomocą Zabbix

Pozostańmy w kontakcie.

Dołącz do naszego newslettera! Przesyłamy ciekawe treści ze świata IT.