Witaj na blogu Hawatel.

20 marca 2023 | Monitorowanie / Ogólne / Zarządzanie Infrastrukturą

Zabbix 6.4 już dostępny!

Zabbix LLC opublikował właśnie najnowszą wersję swojego oprogramowania w wersji 6.4. Sprawdźmy,co nowego wprowadza nowa wersja i jak zmienił się Zabbix w stosunku do poprzedniej edycji. 

 

Jeśli interesujesz się monitorowaniem infrastruktury IT, sprawdź nasz najnowszy artykuł. Pisaliśmy o monitorowaniu nowoczesnego środowiska IT za pomocą Zabbix.

 

Hawatel logo        zabbix logo

 

W skrócie o Zabbix 6.4

 

Nowe wydanie skupia się na usprawnieniu konfiguracji Zabbix, umożliwiając natychmiastowe propagowanie zmian konfiguracyjnych w dużych, rozproszonych środowiskach oraz uproszczenie procedur aktualizacji. Organizacje wykorzystujące LDAP lub SAML skorzystają z nowych funkcji Just-in-time (JIT), pozwalających administratorom IT na mapowanie grup LDAP na grupy w Zabbix. Dzięki temu zarządzanie użytkownikami można oddelegować do Active Directory.

 

Nowa wersja zawiera również różne szablony i integracje dla Veeam, AWS, Azure, Cisco i wielu innych.

 

Najważniejsze zmiany w Zabbix 6.4

 

Oddelegowanie zarządzania użytkownikami do Active Directory

 

Z nowymi funkcjami just-in-time (JIT), użytkownik Zabbix może być uwierzytelniany, wykorzystując istniejący mechanizm uwierzytelniania LDAP / SAML. Dzięki mapowaniu grup LDAP na grupy w Zabbix użytkownicy mogą być automatycznie tworzeni podczas pierwszego logowania. To pozwala organizacjom na scentralizowane zarządzanie swoimi użytkownikami i dostarczanie im odpowiednich uprawnień, ról i kanałów alarmowych Zabbix.

 

Oznaczanie alarmów jako przyczyna lub symptom 

 

Zabbix 6.4 wprowadza możliwość grupowania alarmów w celu poprawy analizy awarii. Grupowanie polega na oznaczania alarmów jako symtomy i i podpinanie ich do alarmu przyczynowego. Prowadzi to do szybkiego zrozumienia i rozwiązania problemów, ale także do zmniejszenia natłoku informacji, który może być generowany przez duże ilości zdarzeń, w przypadku krytycznej awarii systemu.

 

Natychmiastowe propagowanie zmian konfiguracyjnych na całej infrastrukturze Zabbix

 

Możliwość natychmiastowego propagowania zmian konfiguracyjnych na setkach centrów danych jest kluczowa dla dużych, rozproszonych organizacji. Dzięki zmianom w projektowaniu zarządzania konfiguracją, Zabbix 6.4 nie tylko umożliwia natychmiastowe propagowanie wszelkich konfiguracji na agentach i proxy Zabbix, ale także zapewnia minimalny możliwy wpływ na wydajność podczas tego procesu.

 

Aktualizacja Zabbix bez przestojów 

 

W nowszych wersjach serwera Zabbix zostały wprowadzone znaczne ulepszenia w zachowaniu Zabbix proxy. Zmiany zostały wprowadzone z celem ułatwienia bezproblemowej aktualizacji Zabbix między głównymi wersjami. Począwszy od Zabbix 6.4, Zabbix server obsługuje zbieranie danych z proxy nie starszych niż poprzednie wydanie z długim okresem wsparcia. W szczególności korzystają z tego duże, rozproszone organizacje, które mają dziesiątki lub setki proxy monitorujących kluczową infrastrukturę.

 

Zbieranie tysięcy metryk SNMP w trybie zbiorczym 

 

Nowe metody zbierania i odkrywania metryk SNMP w trybie zbiorczym pozwalają administratorom Zabbix na zbieranie tysięcy metryk SNMP za jednym razem. Nowe podejście do zbierania metryk SNMP jest do 20 razy szybsze w porównaniu z regularnym odpytywaniem SNMP i znacznie zmniejsza wpływ na wydajność urządzenia SNMP.

 

Przekazywanie alarmów i metryk za pośrednictwem HTTP do zewnętrznych systemów 

 

Zabbix 6.4 może być wykorzystany jako źródło informacji dla innych aplikacji, raportów analitycznych i silników sztucznej inteligencji, poprzez przesyłanie metryk i zdarzeń w czasie rzeczywistym za pośrednictwem HTTP. Metryki i zdarzenia mogą być przesyłane do brokerów wiadomości, takich jak Kafka, RabbitMQ lub Amazon Kinesis, aby dostosować zachowanie zewnętrznych systemów w czasie rzeczywistym.

 

Śledzenie wersji i dostawców szablonów 

 

Aby pomóc użytkownikom Zabbix w aktualizacji ich szablonów, Zabbix 6.4 wprowadza wersjonowanie szablonów. Może być ono wykorzystane nie tylko do śledzenia oficjalnych szablonów, ale także do usprawnienia procesu CI/CD i automatycznego aktualizowania szablonów za pomocą Zabbix API. Niestandardowe szablony społecznościowe mogą również być oznaczone atrybutami wersji i dostawcy.

 

Możliwość tworzenia widgetów Zabbix 

 

Wraz z rozwojem społeczności programistów Zabbix, ważne było, aby Zabbix skoncentrował się na zapewnieniu wsparcia i instrukcji tak aby dostęp do oprogramowania był jak najbardziej usprawniony. W tym celu wprowadzono możliwość tworzenia widgetów Zabbix. Dodatkowo, w Zabbix 6.4 wprowadzono nową sekcję dokumentacji Developer Center. Sekcja zawiera informacje, wytyczne i przykłady kodu, które pomagają społeczności Zabbix rozszerzyć narzędzie o własne wtyczki, moduły i widgety.

 

Inne ulepszenia 

 

Wydanie wprowadza również wiele innych istotnych ulepszeń, takich jak wiele zmian wizualizacji, poprawy wydajności związane z wykrywaniem problemów i przetwarzaniem danych, wiele zmian w interfejsie użytkownika, nowe elementy i wiele więcej.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wdrożeń Zabbix, skontaktuj się z nami!

 

Man and IT infrastructure, zabbix, border

Sprawdź również:

zabbix 7.0 background

Blog | 4 czerwca 2024

Zabbix 7.0 już wydany! Co w nim nowego? Poznaj najważniejsze funkcje i ulepszenia

Zabbix monitoring intro cover

Wiedza | 17 kwietnia 2024

Wprowadzenie do monitoringu Zabbix

IT infrastructure, zabbix, nagios, border

Blog | 15 kwietnia 2024

Zabbix vs. Nagios. Który z nich wybrać?

Okladka ebooka Zabbix. Strategie optymalizacji systemu monitorowania

Wiedza | 29 lutego 2024

Zabbix. Strategie optymalizacji systemu monitorowania

paying using mobile phone

Case Study | 7 września 2023

Wdrożenie Zabbix w sieci sklepów sprzedaży detalicznej

kobieta pracujaca w call center

Case Study | 10 lipca 2023

Projekt i wdrożenie kompleksowego monitoringu na platformie Zabbix

Zabbix 6.4 już dostępny

Blog | 20 marca 2023

Zabbix 6.4 już dostępny!

Zabbix 6.2 dostępny

Blog | 10 lipca 2022

Zabbix 6.2 już dostępny! Lepiej zarządza konfiguracją i zwiększa wydajność dla dużych instancji

Serwer, border

Blog | 20 lutego 2022

Zabbix 6.0 LTS już wydany! Co w nim znajdziemy?

Pozostańmy w kontakcie.

Dołącz do naszego newslettera! Przesyłamy ciekawe treści ze świata IT.