Witaj na blogu Hawatel.

15 kwietnia 2024 | Monitorowanie / Ogólne / Zarządzanie Infrastrukturą / Oprogramowanie

Zabbix vs. Nagios. Który z nich wybrać?

Monitorowanie systemów informatycznych odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu stabilności, bezpieczeństwa i wydajności infrastruktury IT w organizacjach. W miarę jak technologie informatyczne stają się coraz bardziej złożone, istnieje rosnące zapotrzebowanie na zaawansowane narzędzia do monitorowania, które umożliwiają szybką identyfikację, diagnozowanie i rozwiązywanie problemów. Wśród wielu dostępnych rozwiązań dwa narzędzia często wyróżniają się swoją popularnością i funkcjonalnością: Zabbix i Nagios. Sprawdźmy, czym charakteryzują się oba systemy. 

 

Na początku zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami na tematy związane z infrastrukturą IT i systemem Zabbix:

 

Zabbix vs Nagios, servers, border

 

Początki Nagios


Oprogramowanie Nagios ma swoje korzenie w projekcie o nazwie "NetSaint", który został stworzony przez Ethana Galstada w roku 1996. NetSaint był systemem monitorującym, który miał na celu śledzenie stanu różnych elementów infrastruktury IT, takich jak serwery, urządzenia sieciowe czy aplikacje. W 1999 roku Ethan Galstad udostępnił swoją pracę jako projekt open-source pod nazwą "NetSaint". 

 

W 2002 roku nazwa projektu została zmieniona na "Nagios". Ethan Galstand zainspirował programistę Larsa Windolfa do rozwijania projektu Nagios jako nowego systemu monitorowania. Od tego czasu Nagios zyskał na popularności i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych narzędzi do monitorowania w środowiskach IT.

 

Zabbix - stworzony jako alternatywa dla Nagios

 

Historia oprogramowania Zabbix sięga początku lat 2000, gdy Alexei Vladishev, programista z Łotwy, rozpoczął prace nad projektem monitorowania systemów informatycznych. Oprogramowanie to miało stanowić alternatywę dla istniejących wówczas narzędzi monitorujących, takich jak Nagios.

 

Pierwsza publiczna wersja Zabbixa została wydana w roku 2001. Od tego czasu, projekt ten stale się rozwijał i zdobywał popularność w świecie IT. Jedną z kluczowych cech, która przyczyniła się do sukcesu Zabbixa, była jego otwarta natura i możliwość dostosowywania do indywidualnych potrzeb użytkowników.

 

Każde kolejne wersje wprowadzały liczne ulepszenia, nowe funkcje oraz poprawki błędów, co sprawiło, że narzędzie to zyskiwało coraz większe uznanie w społeczności IT. Zabbix stał się jednym z wiodących narzędzi do monitorowania infrastruktury IT, wykorzystywanym przez małe, średnie i duże organizacje na całym świecie.

 

Zabbix vs Nagios, border

 

Zabbix i Nagios - kilka podobieństwOba narzędzia - Zabbix i Nagios - mają pewne wspólne cechy, które są kluczowe dla efektywnego monitorowania infrastruktury IT.

 

Pierwszą z tych cech jest możliwość monitorowania zdalnych zasobów. Zarówno Zabbix, jak i Nagios umożliwiają monitorowanie serwerów, urządzeń sieciowych, aplikacji oraz usług poprzez różnorodne protokoły sieciowe, takie jak SNMP, ICMP, TCP czy HTTP. Dzięki temu użytkownicy mają pełną kontrolę nad stanem swoich zasobów, bez względu na to, gdzie się one znajdują.

 

Kolejną istotną cechą jest zdolność do konfiguracji powiadomień i alertów. Zarówno Zabbix, jak i Nagios pozwalają użytkownikom skonfigurować alerty i powiadomienia, które są wysyłane w przypadku wykrycia problemów lub awarii w monitorowanych zasobach. W ten sposób użytkownicy mogą szybko reagować na potencjalne problemy i minimalizować wpływ ewentualnych awarii na działanie ich infrastruktury IT.

 

Trzecią cechą, która łączy Zabbix i Nagios, jest możliwość dostosowywania i konfiguracji monitoringu. Obie platformy oferują bogate możliwości konfiguracji, pozwalając użytkownikom definiować reguły monitorowania, tworzyć szablony monitoringu (np dzięki triggerom i trigger actions w przypadku Zabbix). Dzięki temu użytkownicy mogą dostosować monitorowanie do specyficznych wymagań swojej organizacji, co pozwala im efektywnie zarządzać swoją infrastrukturą IT.

 

Kolejną istotną cechą wspólną Zabbix i Nagios jest wsparcie dla różnorodnych technologii. Obie platformy są wszechstronne i oferują wsparcie dla różnych technologii i platform, co pozwala użytkownikom monitorować różnorodne środowiska IT, włączając w to serwery fizyczne i wirtualne, systemy operacyjne, bazy danych, aplikacje webowe, usługi sieciowe i wiele innych. Dzięki temu użytkownicy mogą monitorować całą swoją infrastrukturę IT za pomocą jednego narzędzia, co pozwala im skutecznie zarządzać swoim środowiskiem IT.

 

Ostatnią, ale nie mniej istotną wspólną cechą obu systemów jest obecność aktywnej społeczności użytkowników oraz rozbudowana dokumentacja. Zarówno Zabbix, jak i Nagios mają duże społeczności użytkowników, które aktywnie wspierają rozwój i utrzymanie tych narzędzi. Ponadto, obie platformy posiadają bogatą dokumentację, która ułatwia użytkownikom naukę obsługi tych narzędzi oraz uzyskiwanie pomocy w przypadku problemów.

 

zabbix vs nagios, border

 

Zabbix i Nagios - różnice

 

Paradoksalnie, ta sama cecha która jest wspólna dla Zabbixa i Nagiosa, jest również dość zasadniczą różnicą między tymi dwoma systemami. Mowa tu o licencji. Zabbix jest oprogramowaniem open-source, czyli kompletnie darmowym. Nagios z kolei udostępnia bezpłatną wersję Nagios Core, ale jednocześnie oferuje płatną, ulepszoną i bogatszą wersję Nagios XI. Jest to niejako wersja premium, idąca o krok dalej niż ogólnodostępne oprogramowanie Nagios Core.   

 

Powyższy czynnik ma wpływ na koszty, instalację i funkcje oprogramowania. Zabbix jest darmowy i łatwiejszy w instalacji, choć warto skorzystać z pomocy partnerów w jego wdrożeniu. Z kolei Nagios w wersji darmowej oferuje znacznie mniej funkcji niż w płatnej, która swoją drogą jest dość skomplikowana i często wymaga wsparcia technicznego.   

 

Kolejna różnica, być może nieco subiektywna, dotyczy interfejsu użytkownika. Interfejs w Nagios Core może wydawać się przestarzały w porównaniu z nowoczesnym i intuicyjnym interfejsem Zabbixa. Zapewnia on bardziej atrakcyjne i przyjazne dla użytkownika doświadczenie poruszania się po oprogramowaniu, ułatwiając nawigację i zarządzanie środowiskiem monitorowania.

 

Jedna z różnic obu systemów leży również w skalowalności. Nagios Core wymaga ręcznej konfiguracji do skalowania i rozszerzania infrastruktury monitorowania. Z kolei Zabbix oferuje płynną skalowalność, pozwalając na łatwe dodawanie i zarządzanie nowymi urządzeniami i systemami. 

 

Zabbix posiada znacznie większą liczbę wbudowanych gotowych monitorów do wielu technologii enterprisowych. Wbudowane szablony monitorujące są aktywnie wspierane i rozwijane przez zespół programistyczny Zabbix z możliwością kontrybucji do oprogramowania przez otwartą społeczność. W przypadku Nagios’a bardzo duża część różnych rozszerzeń jest utrzymywana często przez pojedyncze osoby, które po pewnym czasie przestają opiekować się danym pluginem.

 

zabbix vs nagios, border, man working on a computer

 

Podsumowanie

 

Nagios jest solidnym narzędziem do monitorowania infrastruktury IT, zwłaszcza dla tych, którzy cenią stabilność i długą historię dostarczania kompleksowych funkcji monitorowania. Jednakże, dla tych, którzy poszukują bardziej nowoczesnego podejścia, bogatego w funkcje i łatwego w użyciu interfejsu, Zabbix może być lepszym wyborem. 

 

Dzięki swojej elastyczności, łatwości w dostosowaniu oraz aktywnemu podejściu do identyfikowania problemów, Zabbix zapewnia kompleksowe rozwiązanie monitorowania, które spełni potrzeby nawet najbardziej wymagających środowisk IT. Ponadto, Zabbix oferuje znacznie więcej wbudowanych monitorów dla technologii enterprisowych, które są aktywnie wspierane i rozwijane przez jego zespół oraz otwartą społeczność, podczas gdy wiele rozszerzeń Nagiosa jest często utrzymywanych przez pojedyncze osoby, które z czasem przestają się nimi zajmować.

 

Ostatecznie, wybór między Nagiosem a Zabbixem zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika, ale warto rozważyć możliwości, jakie oferuje Zabbix w kontekście nowoczesnych wymagań monitorowania infrastruktury IT.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat oprogramowania Zabbix i Nagios? Skontaktuj się z nami!

Sprawdź również:

Okladka ebooka Zabbix. Strategie optymalizacji systemu monitorowania

29 lutego 2024 | Wiedza

Zabbix. Strategie optymalizacji systemu monitorowania

zabbix logo

25 stycznia 2023 | Blog

Monitorowanie nowoczesnego środowiska IT za pomocą Zabbix

people in the office

20 grudnia 2022 | Blog

Czy Zabbix jest rozwiązaniem dla dużych firm? Jakie funkcjonalności posiada Zabbix?

Pozostańmy w kontakcie.

Dołącz do naszego newslettera! Przesyłamy ciekawe treści ze świata IT.