Witaj na blogu Hawatel.

20 grudnia 2022 | Monitorowanie / Ogólne / Zarządzanie Infrastrukturą

Czy Zabbix jest rozwiązaniem dla dużych firm? Jakie funkcjonalności posiada Zabbix?

Zabbix to jedno z wiodących platform open source służących do monitorowania infrastruktury IT, czyli m.in. serwerów, stron www, maszyn wirtualnych. Jego wdrożenie umożliwia efektywniejszą pracę, zwiększa bezpieczeństwo i obniża koszty. To między innymi dlatego Zabbix cieszy się dużą popularnością wśród dużych firm, dysponujących rozbudowanym środowiskiem informatycznym. Przyjrzyjmy się bliżej funkcjonalnościom Zabbixa oraz sprawdźmy, jak zalety tego rozwiązania wykorzystują duże firmy i korporacje.  

 

Korzenie Zabbixa sięgają około dwudziestu lat wstecz. W tym czasie łotewska firma Zabbix LLC nieustannie rozwijała swój flagowy produkt, dlatego jest on obecnie uznawany za jedno z najlepiej działających tego typu rozwiązań na świecie. 

 

Zabbix LLC swój model biznesowy opiera na sieci partnerów. Jednym z nich jest Hawatel. 

 

Zabbix what is monitoring

Źródło: Zabbix

 

Dlaczego Zabbix to dobre rozwiązanie dla dużych firm? 

 

Zabbix pozwala na monitorowanie bardzo rozbudowanej infrastruktury IT, dlatego często jest wdrażany w dużych firmach, które w ramach swoich organizacji dysponują taką infrastrukturą. Jest kilka powodów, dla których duże firmy decydują się na wykorzystywanie systemu Zabbix:

 

 • Skalowalność: Zabbix jest skalowalny i może być używany w dużych sieciach z wieloma urządzeniami i serwerami,
 • Wiele funkcjonalności w jednym miejscu: Zabbix oferuje szeroki zakres funkcji, takich jak monitorowanie dostępności i wydajności urządzeń sieciowych, serwerów, baz danych i aplikacji. Może również być używany do generowania raportów i alertów o nieprawidłowościach w sieci,
 • Łatwa integracja: Zabbix może być łatwo integrowany z innymi narzędziami IT, dostarczanymi przez firmy takie jak np. Amazon, Google, IBM, Microsoft, Jira, 
 • Elastyczność: Zabbix może być dostosowany do indywidualnych potrzeb i wymagań za pomocą szerokiej gamy wtyczek i rozszerzeń,
 • Brak kosztów licencji: Zabbix to narzędzie open source, a więc korzystać może z niego każdy, zupełnie za darmo, 
 • Wsparcie: twórca narzędzia oferuje rozbudowaną dokumentację i wsparcie techniczne. Wsparcie oferują również partnerzy Zabbixa, dlatego jeśli masz jakieś pytania dotyczące wdrożenia, napisz do nas!   

 

Wszystkie powyższe zalety Zabbixa są szeroko doceniane w wielu firmach na całym świecie. Dlatego też to narzędzie jest pobierane ponad cztery miliony razy rocznie

 

Zabbix detect problem

Źródło: Zabbix

 

Dlaczego w ogóle należy monitorować infrastrukturę IT?

 

Warto zadać sobie podstawowe pytanie, dlaczego w ogóle należy monitorować infrastrukturę informatyczną w firmie, do czego przyda się Zabbix? 

 

Przede wszystkim, monitorowanie serwerów oraz infrastruktury IT ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Są one bowiem ważnymi składowymi firmy i zawierają cenne dane oraz poufne informacje. Dlatego stały nadzór nad tymi danymi pomaga w zabezpieczeniu przed cyberatakami oraz innymi zagrożeniami bezpieczeństwa. 

 

Kolejnym ważnym powodem jest dostępność do zasobów firmy oraz wydajność. Aby funkcjonować efektywnie żadna organizacja nie może sobie pozwolić na przestoje i utratę danych oraz efektów pracy. Monitorowanie pozwala na uniknięcie problemów technicznych i usterek, dlatego duże firmy prowadzą nadzór nad swoją infrastrukturą IT. Co więcej, monitoring umożliwia zapewnienie szybkiego i bezproblemowego działania aplikacji i innych urządzeń, co przekłada się na lepszą efektywność i produktywność firmy. 

 

Wreszcie, oszczędności. Dbanie o serwery pomaga zaoszczędzić pieniądze na kosztownych naprawach, potencjalnych odszkodowaniach w związku z wyciekami danych, czy wyłączeniami systemów w związku z awariami. 

 

Dlatego właśnie duże organizacje prowadzą monitoring infrastruktury IT. Dlaczego do tego zadania warto wdrożyć Zabbixa, a nie inwestować w inne narzędzie? Sprawdźmy.  

 

Zabbix logo

 

Zabbix a konkurencja. Dlaczego jest lepszy?  

 

Na rynku mamy wiele rozwiązań do monitorowania infrastruktury IT. Dlaczego klienci najczęściej decydują się na rozwiązanie Zabbix? Głównym powodem jest sam zespół Zabbix’a i to, w jaki sposób firma podchodzi do rozwoju swojego rozwiązania. Mamy tu na myśli następujące czynniki:

 

 • Regularne publikowanie nowych wersji, 
 • Niemalże natychmiastowe łatanie wykrytych podatności pod kątem bezpieczeństwa,
 • Możliwość wykupienia oficjalnego wsparcia przez firmę Zabbix,
 • Dwa standardy wersji – LTS (Long Term Support) i Standard,
 • Niespotykana stabilność rozwiązania wśród konkurencji,
 • Możliwość uczestnictwa w regularnych webinarach na temat rozwiązania,
 • Możliwość odbycia oficjalnego szkolenia i realizacji wielopoziomowego programu certyfikacji,
 • Regularna publikacja informacji na temat funkcjonalności Zabbixa (firmowy blog i  newsletter,
 • Organizacja regularnych wydarzeń stacjonarnych lub zdalnych,
 • Przejrzysty plan rozwoju rozwiązania (Roadmap),
 • Bardzo szybka responsywność pracowników Zabbix i przyjazny kontakt,

 

Monitoring infrastruktury IT jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania operacji w dużej firmie. Wybór większości z nich pada na Zabbixa, który dzięki odpowiednim funkcjonalnościom i brakowi opłat stał się jednym z najbardziej popularnych narzędzi w tej dziedzinie. 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o wdrożeniu Zabbix? Porozmawiajmy!

 

Sprawdź również jeden z naszych poprzednich artykułów. Pisaliśmy m.in. o tym, jak zabezpieczyć sklep internetowy.

Pozostańmy w kontakcie.

Dołącz do naszego newslettera! Przesyłamy ciekawe treści ze świata IT.