Witaj na blogu Hawatel.

14 października 2022 | Chmura / Cyberbezpieczeństwo / Monitorowanie / Ogólne / Zarządzanie Infrastrukturą

Jak zabezpieczyć sklep internetowy? Zadbaj o swój serwer!

Na bezpieczny sklep internetowy składa się wiele elementów. Jednym z ważniejszych jest bezpieczeństwo produkcyjnych serwerów. Ich solidne zabezpieczenie stanowi podstawowy czynnik bezpieczeństwa całego sklepu internetowego. Sprawdź, dlaczego i jak należy o nie zadbać. 

 

Polski rynek e-commerce wart jest coraz więcej. Według raportu PwC “Perspektywy rozwoju rynku e-commerce w Polsce”, rynek sprzedaży internetowej w naszym kraju rośnie obecnie o 12% rocznie. Jest to nie lada gratka dla złodziei i hakerów, którzy czyhają na pieniądze źle zabezpieczonych sklepów internetowych.

 

Sprawdź również nasz ostatni artykuł. Pisaliśmy o tym, jak wydajność infrastruktury IT wpływa na sprzedaż w sklepie internetowym
 

kobieta kupująca przez internet

 

Rola serwera w sklepie internetowym 
 

Serwer to miejsce, na którym “znajduje się” sklep internetowy. Znajdziemy na nim wiele informacji, oddanych klientów do oferowanych przez nas produktów. Włamanie na serwer kończy się zazwyczaj bardzo źle. Grozi nie tylko utratą wrażliwych danych sklepu oraz klientów, ale w następstwie również wysokimi karami nakładanymi przez odpowiednie urzędy, np. Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO). Nie mówiąc już o stratach spowodowanych przez długą przerwę w działaniu sklepu, spowodowaną atakiem na e-commerce-owy serwer.


Jakie ataki grożą serwerowi e-commerce?


Najczęściej spotykane ataki hakerskie mają na celu kradzieże pieniędzy. Odbywają się one zazwyczaj w dwojaki sposób. Pierwszym jest przekierowanie płatności w sklepie na konto bankowe złodzieja. Drugim jest “wyczyszczenie” karty, które następuje w wyniku przejęcia danych karty kredytowej klienta. 
 

Kradzieże danych osobowych to druga grupa kradzieży w internecie. Złodzieje polują szczególnie na dane takie jak PESEL, adres zamieszkania, itd. Najczęściej posługują się nimi w celu wyłudzenia pożyczek. Jak widać, niezabezpieczony sklep internetowy jest dużym zagrożeniem dla klientów sklepu. 

Security button

 

Metody ataków hakerskich na sklepy e-commerce
 

Złodzieje posługują się wieloma taktykami, aby ukraść dane lub pieniądze. Oto kilka z najczęściej spotykanych: 


Phishing, czyli oszustwo na fałszywą stronę internetową, do złudzenia podobną do oryginalnej. Najczęściej podrobiona strona internetowa prosi o informacje dotyczące kart płatniczych lub danych osobowych. Bardzo często phishing rozsyłany jest w wiadomościach mailowych, na komunikatorach w sieciach społecznościowych lub na portalach zakupowych.  


DoS, czyli typ ataków mających na celu sparaliżowanie serwera lub infrastruktury IT. Są one przeprowadzane poprzez wysyłanie dużej liczby zapytań do serwera na którym znajduje się strona internetowa lub sklep internetowy. Jeśli zapytania są wysyłane z więcej niż jednego komputera, wtedy mówimy o atakach DDoS. W rezultacie ataków DoS następuje zawieszenie się serwisu lub sklepu, spowodowane przez zbyt dużą liczbę zapytań wysyłanych do serwera. 


Kolejną metodą posługiwania się złodziei jest instalacja złośliwego oprogramowania. Jest wiele rodzajów tego typu ataków. Najbardziej podstawowym jest malware, czyli plik mający zaszkodzić serwerowi lub stronie internetowej. Nieco bardziej zaawansowaną wersją jest ransomware, czyli szkodliwy plik dezaktywowany po zapłaceniu okupu.

 

Jak zabezpieczyć serwer? 

 

Jest kilka narzędzi, które pomogą Ci w walce z internetowymi złodziejami i oszustami. 

 

Po pierwsze, należy monitorować stan swojej infrastruktury IT. Najlepiej używać narzędzi do monitoringu, które potrafią wykryć anomalie, np podejrzanie zwiększony wolumen ruchu, który może wskazywać na atak DoS. Dzięki temu możemy podjąć środki obrony, takie jak np. zapisanie danych z logów serwera, które mogą posłużyć policji do identyfikacji szkodnika, albo blokować użytkowników lub regiony geograficzne blokujące serwer. 

 

Drugi środek zaradczy wiąże się poniekąd z pierwszym. Jest to migracja na chmurę publiczną. Ma ona szereg zalet, a przede wszystkim tę, że jej objętość zwiększa się lub zmniejsza w zależności od ruchu w sklepie czy w serwisie. Dzięki temu chmura nie jest podatna na ataki DoS.  

 

Wreszcie – audyt. W razie najmniejszych wątpliwości na temat stanu bezpieczeństwa warto zasięgnąć opinii ekspertów. Sprawdzenie sklepu internetowego powinno być kompleksowe oraz odbyć się w taki sposób, aby nie zaburzyć funkcjonowania sklepu internetowego. Niestety może się to zdarzyć, jeśli audyt będzie przeprowadzać niedoświadczona osoba. 
 

Chcesz dowiedzieć się więcej o zabezpieczaniu serwera? Porozmawiaj z nami!

Pozostańmy w kontakcie.

Dołącz do naszego newslettera! Przesyłamy ciekawe treści ze świata IT.