Witaj na blogu Hawatel.

23 czerwca 2023 | Cyberbezpieczeństwo / Ogólne / Zarządzanie Infrastrukturą

Tajemnice NetScalera. Czym jest Citrix NetScaler?

Citrix NetScaler to oprogramowanie typu ADC (application delivery controller, czyli kontroler dostarczania aplikacji) firmy Cloud Software Group, które usprawnia dostęp do aplikacji w różnych środowiskach sieciowych. Dzięki swoim zaawansowanym funkcjom i skalowalności, NetScaler stał się kluczowym narzędziem wspierającym rosnące wymagania dotyczące wydajności i bezpieczeństwa aplikacji w dynamicznie zmieniającym się świecie cyfrowym.

 

Dane zebrane przez National Institute of Standards & Technology wskazują, że aż 92% podatności dotyczy aplikacji, a nie sieci. Właśnie dlatego eksperci Cloud Software Group oferują jedno narzędzie, które kompleksowo zajmuje się wieloma zadaniami i zagrożeniami związanymi z aplikacjami. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, co potrafi NetScaler i jak wypada w porównaniu z konkurencyjnym produktem – F5. 

 

Hawatel od wielu lat zajmuje się wdrażaniem produktów Citrix. Jeśli chcesz przeczytać jeden z naszych case studies, kliknij tutaj!

 

NetScaler logo

Wszechstronność Netscalera

 

NetScaler to kompleksowe rozwiązanie, które łączy w sobie wiele funkcji w jednym urządzeniu. Może pełnić rolę równoważenia obciążenia, przyspieszania aplikacji, ochrony przed atakami DDoS, VPN, firewalla aplikacji webowych, czy np. kontrolera dostępu zdalnego.

 

Wszechstronność oraz niezawodność to powody dla których NetScaler jest często wybierany przez m.in. największe amerykańskie korporacje z listy Fortune 500. W Polsce NetScaler działa m.in. w sektorze telekomunikacyjnym, bankowym i e-commerce. 

 

Funkcjonalności Citrix NetScalera 

 

NetScaler, czyli wiodący ADC 

 

Jako w pełni wyposażony kontroler dostarczania aplikacji, NetScaler posiada odpowiednie funkcjonalności, aby zapewnić skuteczne dostarczanie aplikacji i ich nieprzerwaną dostępność. NetScaler oferuje największy wybór i elastyczność dzięki szerokiemu zakresowi czynników spełniających zróżnicowane potrzeby klientów dotyczące wdrożenia aplikacji. Netscaler zapewnia spójność operacyjną (single code-base), niezależnie od miejsca wdrożenia aplikacji – w środowisku lokalnym, hostowanym lub w chmurze – oraz ułatwia migrację między środowiskami.

 

laptop, computer, border

Bezpieczeństwo aplikacji 

 

NetScaler dostarcza zaawansowane funkcje bezpieczeństwa aplikacji, takie jak zapora aplikacji webowych (WAF), ochrona przed atakami DDoS (rozproszone ataki odmowy usługi), filtracja treści, kontrola dostępu i uwierzytelnianie użytkowników, szyfrowanie danych, inspekcja SSL i wiele innych mechanizmów zabezpieczających aplikacje.

 

Ponadto, firmy analityczne, takie jak Forrester, Frost and Sullivan oraz GigaOm, uznają NetScalera za lidera w zakresie bezpieczeństwa aplikacji, m.in. dzięki temu, że przynosi klientom korzyści związane z bezpieczeństwem oraz niezrównanej wydajności WAF przy prędkości liniowej. Jako skonsolidowana platforma dostarczania aplikacji i zabezpieczeń, NetScaler zapewnia kompleksową ochronę z WAF, zarządzaniem botami i bezpieczeństwem API we wszystkich rodzajach architektur aplikacji i scenariuszach wdrożenia.

 

Równoważenie obciążenia

 

NetScaler zapewnia równoważenie obciążenia ruchu sieciowego poprzez dystrybucję żądań klientów na wiele serwerów aplikacyjnych. To zapewnia skalowalność, wydajność i dostępność aplikacji.

 

Optymalizacja aplikacji

 

NetScaler oferuje wiele funkcji optymalizacji aplikacji, takich jak kompresja danych, buforowanie, cache’owanie, przyspieszanie protokołów sieciowych (np. TCP), które pomagają poprawić wydajność, zmniejszyć czas odpowiedzi i zwiększyć przepustowość aplikacji.

 

Kontrola dostępu zdalnego 

 

NetScaler umożliwia bezpieczny dostęp zdalny do aplikacji i zasobów sieciowych poprzez funkcje takie jak wirtualne sieci prywatne (VPN), uwierzytelnianie wieloskładnikowe, tunelowanie SSL oraz dostęp do aplikacji z dowolnego miejsca i urządzenia.

 

Szyfrowanie i przekazywanie ruchu 

 

NetScaler obsługuje szyfrowanie i przekazywanie ruchu sieciowego, co umożliwia bezpieczne połączenia, obsługę protokołów takich jak SSL/TLS, oraz zapewnia zaufane i efektywne przekazywanie ruchu.

 

Monitorowanie i zarządzanie

 

NetScaler dostarcza narzędzia do monitorowania wydajności aplikacji, zbierania statystyk, generowania raportów, a także pozwala na centralne zarządzanie konfiguracją i kontrolę nad urządzeniami NetScaler w środowisku.

 

Citrix NetScaler vs. F5

 

border, computer, checklist

 

Zarówno NetScaler jak i F5 mają wiele funkcji, jednak niektóre funkcjonalności NetScalera nie są dostępne w standardowej wersji F5.

 

Są to między innymi:
 

  • Wirtualne aplikacje i desktopy: NetScaler zapewnia funkcje dostarczania wirtualnych aplikacji i pulpitów, które są zintegrowane z innymi produktami Citrix (Citrix Virtual Apps and Desktops). Ta integracja umożliwia efektywne i skalowalne wdrażanie wirtualnych aplikacji i desktopów.

 

  • Przekazywanie ruchu na poziomie warstw aplikacji: NetScaler oferuje zaawansowane funkcje przekazywania ruchu na poziomie aplikacji. Możliwości te obejmują przekazywanie żądań na podstawie zawartości lub sesji użytkownika. Dzięki temu możliwe jest dokładniejsze kierowanie ruchem i dostosowanie obsługi aplikacji do indywidualnych potrzeb.

 

  • Kontrola dostępu kontekstowego: NetScaler oferuje funkcje kontroli dostępu oparte na kontekście, takie jak uwierzytelnianie wieloskładnikowe i zarządzanie tożsamościami, które mogą uwzględniać dodatkowe informacje, takie jak poziom ryzyka czy stan urządzenia, podczas podejmowania decyzji dotyczących dostępu do aplikacji.

 

  • Obsługa protokołów i standardów: NetScaler ma obszerną gamę obsługiwanych protokołów i standardów, takich jak protokół ICA dla wirtualnych aplikacji Citrix, protokół SPDY do przyspieszenia aplikacji internetowych, protokół WebSocket, obsługę IPv6 i wiele innych.

 

Architektura i skalowalność

 

NetScaler ma architekturę opartą na własnym systemie operacyjnym (Citrix NetScaler OS) i jest dostępny w postaci sprzętowej lub wirtualnej. Może skalować się do obsługi dużych obciążeń ruchu i ma możliwość rozszerzania swoich możliwości poprzez dodawanie modułów.

 

F5 ma architekturę opartą na systemie operacyjnym BIG-IP i jest dostępny w postaci sprzętowej lub wirtualnej. Posiada również skalowalność i elastyczność, a jego rozwiązania mogą być rozbudowywane poprzez dodawanie modułów.

 

woman working in front of a computer, border

Integracja i ekosystem 

 

NetScaler jest częścią ekosystemu Citrix i jest mocno zintegrowany z Citrix Virtual Apps and Desktops. Oferuje również integrację z różnymi narzędziami i technologiami innych dostawców.

 

F5 ma szeroki ekosystem partnerów i jest często wykorzystywany wraz z innymi produktami i rozwiązaniami w sieciach i centrum danych. Posiada również silne możliwości integracyjne z różnymi technologiami i narzędziami.

 

NetScaler, jako zaawansowany kontroler dostarczania aplikacji (ADC), oferuje szeroki zakres funkcjonalności, które wspierają organizacje w dostarczaniu aplikacji optymalnej wydajności, bezpieczeństwa i dostępności. Od równoważenia obciążenia po optymalizację aplikacji, kontrolę dostępu zdalnego i bezpieczeństwo aplikacji, NetScaler zapewnia narzędzia, które pomagają organizacjom osiągnąć sukces w świecie cyfrowym.

 

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak NetScaler może poprawić wydajność i bezpieczeństwo Twoich aplikacji!

Sprawdź również:

Screen z webinaru o NetScalerze

Wiedza | 29 lutego 2024

Czym jest i jak działa NetScaler?

Caution on keyboard

Blog | 3 sierpnia 2022

Application Delivery Controller (ADC) od Citrix. Dlaczego Twoja firma musi go mieć?

Wirtualny pulpit, VDI, virtual desktop infrastructure

Blog | 13 lipca 2022

Virtual Desktop Infrastructure (VDI) od Citrix. Jakie są zalety wirtualnego pulpitu?

Mapa świata, Citrix Netscaler i Reputacja IP

Blog | 23 kwietnia 2019

Citrix Netscaler i Reputacja IP - sposób na blokowanie niebezpiecznych źródeł do aplikacji WWW

Pozostańmy w kontakcie.

Dołącz do naszego newslettera! Przesyłamy ciekawe treści ze świata IT.