Witaj na blogu Hawatel!

13 lipca 2022 | Wirtualny pulpit / Zarządzanie Infrastrukturą

Virtual Desktop Infrastructure (VDI) od Citrix. Jakie są zalety wirtualnego pulpitu?

VDI, czyli po prostu wirtualny pulpit, to rozwiązanie, które posiada szereg zalet. Szczególną popularność przyniosła mu pandemia Covid-19, ponieważ jedną z jego najbardziej oczywistych przewag jest umożliwienie pracy zdalnej pracownikowi na dowolnym urządzeniu. Ale to nie wszystko. Sprawdźmy, co dokładnie potrafi VDI od Citrix, jednego z liderów rozwiązań chmurowych na świecie.  


Dodajmy, że wg raportu Market Research Future, rynek VDI osiąga roczny skumulowany wskaźnik wzrostu na poziomie 18.2% w okresie 2020-2030. Coraz większe zainteresowanie na wdrożenie tego typu usługi obserwujemy również w Hawatel. Wsród naszych dotychczasowych, największych Klientów usługę wdrożenia Citrix VDI zakupił m.in. Główny Urząd Statystyczny (GUS), T-Mobile czy Grupa Lotos. Hawatel, oprócz zaufania Klientów, cieszy się statusem SILVER Citrix Solution Advisor (CSA).

 

vdi, virtual desktop infrastructure

Zdjęcie: ChatGPT 

 

Zalety VDI

 

Centralizacja i bezpieczeństwo 

 

Jedną z kluczowych zalet VDI jest centralizacja danych, co oznacza, że wszystkie dane przechowywane są na serwerach, a nie lokalnie na urządzeniach użytkowników. Dzięki temu organizacja ma pełną kontrolę nad dostępem do informacji i może skuteczniej chronić je przed utratą lub nieautoryzowanym dostępem. Centralizacja upraszcza także procesy związane z zarządzaniem bezpieczeństwem – wystarczy zaktualizować system w jednym miejscu, aby zmiany od razu objęły całą infrastrukturę. Citrix dodatkowo oferuje zaawansowane funkcje zabezpieczeń, takie jak kontrola sesji, szyfrowanie oraz systemy wykrywania zagrożeń, co podnosi poziom ochrony danych w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań.

 

Dostępność i mobilność 

 

VDI eliminuje bariery związane z dostępem do zasobów firmowych, umożliwiając użytkownikom pracę z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem, że mają dostęp do internetu. To kluczowa funkcja w erze pracy zdalnej i hybrydowej, gdzie pracownicy mogą korzystać z różnych urządzeń – komputerów, tabletów, czy nawet smartfonów – do pracy w trybie pełnej mobilności. Citrix dodatkowo upraszcza proces logowania i dostępu do wirtualnego pulpitu, co sprawia, że użytkownik może szybko zacząć pracę na dowolnym urządzeniu bez skomplikowanych konfiguracji. Wspiera to elastyczność, a także poprawia produktywność pracowników, którzy mogą pracować w sposób najbardziej wygodny dla siebie.

 

Kobieta i laptop, wirtualny pulpit, VDI, border

 

Oszczędności finansowe

 

Inwestycja w rozwiązania VDI może przynieść firmie znaczące oszczędności. Zamiast zakupu kosztownego sprzętu komputerowego dla każdego pracownika, organizacja może zainwestować w tańsze urządzenia końcowe (tzw. thin clients), ponieważ większość procesów obliczeniowych odbywa się na serwerze. Dodatkowo, wirtualizacja pulpitu eliminuje potrzebę indywidualnych licencji na oprogramowanie, ponieważ programy są uruchamiane centralnie, co pozwala na lepsze zarządzanie licencjami i redukcję kosztów. W połączeniu z mniejszymi nakładami na konserwację sprzętu i infrastrukturę, Citrix VDI staje się niezwykle opłacalnym rozwiązaniem.

 

Łatwiejsze zarządzanie infrastrukturą

 

Administratorzy IT doceniają VDI za łatwość zarządzania. Zamiast zajmować się konfiguracją i aktualizacją każdego urządzenia indywidualnie, mają możliwość centralnego zarządzania całą infrastrukturą. Aktualizacje oprogramowania, łatki bezpieczeństwa czy wdrożenie nowych aplikacji odbywają się w jednym miejscu, a zmiany są automatycznie wprowadzane na wszystkich wirtualnych pulpitach. Citrix oferuje zaawansowane narzędzia do monitorowania i zarządzania sesjami użytkowników w czasie rzeczywistym, co pozwala szybko identyfikować i rozwiązywać ewentualne problemy, zwiększając efektywność operacyjną działu IT.

 

Backup i przywracanie danych

 

W tradycyjnym środowisku IT tworzenie kopii zapasowych jest obowiązkiem każdego użytkownika lub administratora, co może być czasochłonne i podatne na błędy. Dzięki Citrix VDI, proces ten jest zautomatyzowany. Kopie zapasowe tworzone są regularnie na serwerach, co gwarantuje, że dane użytkowników są zawsze chronione i możliwe do szybkiego przywrócenia w razie awarii. Dodatkowo, VDI eliminuje ryzyko utraty danych w wyniku awarii lokalnych urządzeń – wszystko jest bezpiecznie przechowywane w centralnym systemie, a użytkownik może odzyskać pełny dostęp do swoich plików na dowolnym urządzeniu.
 

Wirtualny pulpit od Citrix 

 

Wszystkie zalety, które wymieniliśmy odnoszą się również do wirtualnego pulpitu od Citrix. Wirtualny pulpit od Citrix ma jednak szereg dodatkowych, wymiernych korzyści. 

 

Citrix VDI user experience (UX) 

 

Citrix stawia duży nacisk na dostarczanie użytkownikom jak najbardziej intuicyjnego i płynnego doświadczenia. Umożliwia to proste i szybkie wdrażanie, gdzie użytkownik nie musi posiadać specjalistycznej wiedzy technicznej, aby skorzystać z wirtualnego pulpitu. Dzięki minimalnym wymaganiom konfiguracyjnym i automatycznemu dostosowywaniu się systemu do potrzeb użytkownika, Citrix znacznie skraca czas potrzebny na rozpoczęcie pracy. Co więcej, Citrix gwarantuje, że każda aplikacja będzie działała płynnie nawet przy niestabilnym połączeniu internetowym, co jest kluczowe w zapewnieniu ciągłości pracy.

 

Bezpieczeństwo Citrix VDI 

 

Citrix oferuje szereg zaawansowanych funkcji zabezpieczających, które wykraczają poza standardowe rozwiązania. Oprócz podstawowych zabezpieczeń, takich jak szyfrowanie sesji i ochrona przed nieautoryzowanym dostępem, Citrix współpracuje z Bitdefender, aby zapewnić dodatkową warstwę bezpieczeństwa poprzez analizę zachowań aplikacji i wykrywanie anomalii. To nowatorskie podejście pozwala na wczesne wykrywanie zagrożeń, zanim wyrządzą one szkody. Ponadto, Citrix oferuje opcje takie jak nagrywanie sesji, ochrona przed keyloggerami, czy blokady przed zrzutami ekranu, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo danych firmowych.
 

Security button, border

 

Zarządzanie Citrix VDI 

 

Citrix wyróżnia się elastycznością i zaawansowanymi możliwościami zarządzania, zarówno w środowiskach lokalnych, chmurowych, jak i hybrydowych. Narzędzia dostarczane przez Citrix umożliwiają administratorom IT nie tylko pełny wgląd w infrastrukturę, ale także automatyzację powtarzających się zadań. To znacząco ułatwia zarządzanie dużymi środowiskami IT, oszczędzając czas i minimalizując ryzyko błędów. Dzięki integracji z popularnymi platformami IT Ops, takimi jak ServiceNow czy SCCM, Citrix zapewnia spójność procesów zarządzania i pozwala na lepszą organizację pracy.

 

VDI – przyszłość w pracy?

 

Mężczyzna z laptopem, wirtualny pulpit, VDI, border

 

Zdecydowanie uważamy, że rozwiązań VDI będzie coraz więcej, ponieważ dają one nie tylko możliwość pracy zdalnej, ale znacznie podnoszą bezpieczeństwo oraz ułatwiają zarządzanie infrastrukturą IT w organizacji. Warto przy tym pamiętać o wybieraniu najbardziej doświadczonych dostawców rozwiązań, ponieważ wdrożenie VDI może okazać się skomplikowane i nie każdy dostawca usługi będzie w stanie sobie z nim poradzić. 

 

Masz jakieś pytania? Dowiedz się więcej o VDI od Citrix! Skontaktuj się z nami!

Pozostańmy w kontakcie.

Dołącz do naszego newslettera! Przesyłamy ciekawe treści ze świata IT.