Witaj na blogu Hawatel.

13 lipca 2022 | Wirtualny pulpit / Zarządzanie Infrastrukturą

Virtual Desktop Infrastructure (VDI) od Citrix. Jakie są zalety wirtualnego pulpitu?

VDI, czyli po prostu wirtualny pulpit, to rozwiązanie, które posiada szereg zalet. Szczególną popularność przyniosła mu pandemia Covid-19, ponieważ jedną z jego najbardziej oczywistych przewag jest umożliwienie pracy zdalnej pracownikowi na dowolnym urządzeniu. Ale to nie wszystko. Sprawdźmy, co dokładnie potrafi VDI od Citrix, jednego z liderów rozwiązań chmurowych na świecie.  


Dodajmy, że wg raportu Market Research Future, rynek VDI osiąga roczny skumulowany wskaźnik wzrostu na poziomie 18.2% w okresie 2020-2030. Coraz większe zainteresowanie na wdrożenie tego typu usługi obserwujemy również w Hawatel. Wsród naszych dotychczasowych, największych Klientów usługę wdrożenia Citrix VDI zakupił m.in. Główny Urząd Statystyczny (GUS), T-Mobile czy Grupa Lotos. Hawatel, oprócz zaufania Klientów, cieszy się statusem SILVER Citrix Solution Advisor (CSA).


Zalety VDI


Centralizacja i bezpieczeństwo 

 

Jedną z zalet VDI, która wprost wychodzi z jego zasady działania, jest centralizacja oraz zwiększone bezpieczeństwo. Po wdrożeniu wirtualnego pulpitu organizacja przechowuje dane na serwerze, a nie na dyskach pracowników. Dlatego zapewnienie bezpieczeństwa danych jest dużo łatwiejsze i nie trzeba dbać o każdy komputer.  

 

Dostępność i mobilność 

 

VDI daje wprost niewyobrażalne możliwości w wyborze narzędzi pracy. Pracownicy nie są ograniczeni do używania swojego jednego, firmowego komputera. W razie możliwości mogą sięgnąć po laptop, telefon lub tablet i zalogować się na wirtualny pulpit. Po zalogowaniu zyskają dostęp do swojego miejsca pracy. 

 

Kobieta i laptop, wirtualny pulpit, VDI, border

 

Oszczędności finansowe

 

Wirtualny pulpit pozwala na znaczne oszczędności finansowe. Praca odbywa się na serwerze, nie ma więc potrzeby inwestowania w drogie komputery, czy licencje. Warto pamiętać o tej zalecie! 

 

Łatwiejsze zarządzanie infrastrukturą

 

Wirtualny pulpit oznacza łatwiejsze zarządzanie infrastrukturą IT. Administrator nie musi już dbać o każde urządzenie osobno, łatwo jest wdrażać i utrzymywać aplikacje, ponieważ są one zainstalowane w jednym miejscu. 

 

Backup i przywracanie danych

 

Praca przy użyciu komputera wymaga tworzenia cyklicznych kopii zapasowych, w przeciwnym razie, w przypadku awarii użytkownik utraci swoje dane. Nie musimy jednak pamiętać o kopiach zapasowych, jeśli do pracy używamy VDI. Tworzy on zapasowe kopie samodzielnie.

 

Wirtualny pulpit od Citrix 

 

Wszystkie zalety, które wymieniliśmy odnoszą się również do wirtualnego pulpitu od Citrix. Wirtualny pulpit od Citrix ma jednak szereg dodatkowych, wymiernych korzyści. 

 

Citrix VDI user experience (UX) 

 

Przede wszystkim Citrix znany jest z najbardziej intuicyjnego UX spośród dostępnych VDI na rynku. Na przykład, Citrix wymaga jedynie podania firmowego adresu e-mail aby rozpocząć pracę. Do tego Citrix Workspace automatycznie wykrywa infrastrukturę i konfiguruje się w taki sposób, aby najlepiej odpowiadać potrzebom użytkownika. Citrix gwarantuje również, że każda aplikacja będzie działać poprawnie, niezależnie od połączenia sieciowego. 

 

Bezpieczeństwo Citrix VDI 

 

VDI od Citrix jest wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia oraz cechuje go nowatorskie podejście do bezpieczeństwa. Polega ono na analizie zachowań aplikacji i wykrywaniu anomalii. Ten system został opracowany we współpracy z Bitdefender, liderem w zakresie cyberbezpieczeństwa. Oprócz tego, Citrix VDI oferuje również funkcje takie jak nagrywanie sesji, ochrona IP, znak wodny sesji, ochrona keyloggera oraz ochrona przed zrzutami ekranu.

 

Security button, border 

Zarządzanie Citrix VDI 

 

Citrix zapewnia ujednolicone zarządzanie dowolną platformą lokalną, w chmurze i hybrydową aplikacją wirtualną i środowisk stacjonarnych, z danymi w czasie rzeczywistym całej infrastruktury. Narzędzie od Citrix przeprowadza charakterystykę sesji użytkownika oraz zarządzanie aplikacjami i obrazami, co pozwala na wydajniejsze zarządzanie. Ponadto Citrix zapewnia wyjątkową możliwość integracji z istniejącymi narzędziami IT Ops i procesów (np. ServiceNow, SCOM, SCCM) i umożliwia automatyzację powtarzających się zadań zarządzania aplikacjami, aby zapewnić najwyższą efektywność zarządzania. 

 

VDI – przyszłość w pracy?

 

Mężczyzna z laptopem, wirtualny pulpit, VDI, border

 

Zdecydowanie uważamy, że rozwiązań VDI będzie coraz więcej, ponieważ dają one nie tylko możliwość pracy zdalnej, ale znacznie podnoszą bezpieczeństwo oraz ułatwiają zarządzanie infrastrukturą IT w organizacji. Warto przy tym pamiętać o wybieraniu najbardziej doświadczonych dostawców rozwiązań, ponieważ wdrożenie VDI może okazać się skomplikowane i nie każdy dostawca usługi będzie w stanie sobie z nim poradzić. 

 

Masz jakieś pytania? Dowiedz się więcej o VDI od Citrix! Skontaktuj się z nami!

Pozostańmy w kontakcie.

Dołącz do naszego newslettera! Przesyłamy ciekawe treści ze świata IT.