Witaj na blogu Hawatel.

31 stycznia 2024 | Ogólne / Oprogramowanie / Zarządzanie Infrastrukturą

Zalety GLPI. Porównujemy GLPI z konkurencją

W dzisiejszym złożonym środowisku informatycznym, efektywne zarządzanie zasobami IT to kluczowy element sukcesu każdej organizacji. Dlatego odpowiedni wybór narzędzi IT może przynieść Twojej firmie wiele korzyści, zarówno pod kątem efektywności operacyjnej, jak i kontroli kosztów. Bardzo dobrym rozwiązaniem w tym zakresie jest produkt francuskiej firmy Teclib - GLPI (akronim nazwy Gestionnaire Libre de Parc Informatique). To oprogramowanie, będące owocem 20 lat doświadczenia i współpracy ekspertów z całego świata znajduje się obecnie w ofercie Hawatel.

 

Co przemawia za wyborem GLPI i dlaczego platforma tego typu może być rozwiązaniem, które Cię zainteresuje? Sprawdź kilka najważniejszych zalet. 

 

GLPI by Teclib logo

 

Dlaczego warto wybrać GLPI?

 

GLPI oferuje nie tylko kompleksowe narzędzia do zarządzania sprzętem, oprogramowaniem i incydentami, ale także umożliwia integrację z różnymi platformami. GLPI jest oparte na licencji open source, co oznacza, że jest dostępne za darmo, a także pozwala na dostosowywanie kodu źródłowego do indywidualnych potrzeb firmy. 

 

Wybór GLPI pozwala na ograniczenie kosztów związanych z licencjami, co jest atrakcyjne dla firm z ograniczonym budżetem. Zaoszczędzone pieniądze można dzięki temu zainwestować w innych obszarach. 

 

GLPI nie ogranicza się jedynie do inwentaryzacji sprzętu czy zarządzania oprogramowaniem. To narzędzie oferuje kompleksowe funkcje zarządzania zasobami informatycznymi, obejmujące również obszar helpdesku, monitoringu, zarządzania incydentami oraz zarządzania konfiguracją. GLPI jest elastyczne i skalowalne, co oznacza, że może być dostosowane do potrzeb zarówno małych, jak i dużych firm. Może rozwijać się wraz z rozwojem i złożonością infrastruktury informatycznej organizacji.

 

Interfejs GLPI jest przyjazny dla użytkownika, co ułatwia jego naukę i obsługę, nawet dla osób bez specjalistycznej wiedzy informatycznej. To ważne, zwłaszcza w środowisku, gdzie różne działy firmy mogą korzystać z narzędzia bez konieczności specjalistycznego szkolenia. To ważne dla efektywnego korzystania z narzędzia przez różne działy firmy.

 

GLPI, user management, Hawatel, Teclib, border

Źródło: Teclib 

 

GLPI oferuje modułową strukturę, co oznacza, że organizacje mogą wybierać tylko te funkcje, które są im potrzebne. Działa to efektywnie zarówno dla małych firm, które potrzebują prostego zarządzania sprzętem, jak i dla większych przedsiębiorstw, które chcą pełnego pakietu funkcji ITSM.

 

GLPI umożliwia integrację z różnymi narzędziami i systemami, co pozwala na pełną kontrolę nad całym ekosystemem IT. Integracje z systemami monitoringu, ticketingowymi, czy chmurowymi pozwalają na spójne zarządzanie zasobami informatycznymi.

 

GLPI cieszy się wsparciem aktywnej społeczności open source. To oznacza regularne aktualizacje, łatwiejszy dostęp do dokumentacji oraz możliwość uczestnictwa w rozwijaniu narzędzia. Wsparcie społeczności pozwala na rozwiązanie problemów i dzielenie się wiedzą z innymi użytkownikami.

 

Efektywne zarządzanie incydentami i helpdesk oraz funkcje związane z obsługą zgłoszeń incydentów i śledzeniem postępu prac nad zgłoszeniami sprawiają, że GLPI jest kompletnym narzędziem do skutecznego zarządzania wsparciem technicznym i obsługą użytkowników. Dzięki efektywnej obsłudze zgłoszeń, szybszemu rozwiązywaniu problemów oraz lepszemu zarządzaniu incydentami, firmy mogą poprawić poziom zadowolenia użytkowników z usług IT. 

 

GLPI oferuje funkcje raportowania, które umożliwiają organizacjom monitorowanie efektywności, identyfikowanie obszarów do optymalizacji oraz dostarczanie danych do podejmowania strategicznych decyzji. Wybierając GLPI, organizacje zyskują nie tylko narzędzie do inwentaryzacji zasobów IT, ale kompleksowe rozwiązanie, które może skutecznie wspierać zarządzanie infrastrukturą informatyczną.

 

GLPI, project management, border, Hawatel

Źródło: Teclib

 

Wiele opcji integracji GLPI z innymi systemami

 

Integracja z systemami monitoringu infrastruktury IT

 

GLPI umożliwia integrację z wieloma systemami istniejącymi w firmach. Dobrym przykładem jest możliwość integracji z różnymi systemami monitoringu, takimi jak Nagios czy Zabbix. Dzięki tej integracji, informacje o incydentach i awariach mogą być automatycznie przesyłane do GLPI, co skraca czas reakcji zespołów IT. Administracja może w ten sposób uzyskać pełniejszy obraz infrastruktury IT i podejmować szybsze decyzje w razie problemów.

 

Integracja z systemami ticketingowymi

 

Współpraca z systemami ticketingowymi, np. Jirą, jest kluczowa dla efektywnego zarządzania incydentami. Pozwala na automatyczne tworzenie ticketów w GLPI na podstawie zgłoszeń otrzymywanych z innych systemów. Usprawnia to przepływ pracy i eliminuje konieczność podwójnego wprowadzania danych.

 

Integracja z Active Directory

 

Połączenie z systemem zarządzania tożsamościami, takim jak Active Directory, umożliwia na automatyczne aktualizacje danych użytkowników i urządzeń w GLPI. Daje to możliwość śledzenia zmian w strukturze organizacyjnej oraz zapewnia aktualne informacje o poszczególnych pracownikach i ich przydzielonych zasobach IT.

 

Integracja z systemami antywirusowymi

 

GLPI może być zintegrowane z rozwiązaniami antywirusowymi, co umożliwia monitorowanie stanu zabezpieczeń i automatyczną reakcję na wykryte zagrożenia. Administracja może śledzić, które urządzenia są narażone na ryzyko, a także szybko reagować na potencjalne ataki.

 

GLPI, management, border, Hawatel, Teclib

Źródło: Teclib

 

Integracja z systemami inwentaryzacyjnymi

 

Wprowadzenie danych z systemów inwentaryzacyjnych, takich jak OCS Inventory, pozwala na automatyczną aktualizację informacji o sprzęcie i oprogramowaniu. Eliminuje to konieczność ręcznego wprowadzania danych, co przyspiesza procesy inwentaryzacyjne.

 

Integracja z systemami helpdeskowymi

 

Współpraca z systemami helpdeskowymi, np. Zendesk czy Freshdesk, umożliwia lepszą obsługę zgłoszeń od użytkowników. Integracja tego typu systemu z GLPI pozwala na śledzenie zgłoszeń od momentu ich złożenia aż do rozwiązania, a wszystko to z poziomu jednego narzędzia.

 

Integracja z chmurą

 

GLPI może być zintegrowane z platformami chmurowymi, np. AWS czy Azure, co umożliwia pełniejszą kontrolę nad zasobami w chmurze. Administracja może śledzić zużycie zasobów, monitorować wydajność i zarządzać nimi z jednego centralnego punktu.

 

Integracja z systemami teleinformatycznymi

 

Połączenie z systemami teleinformatycznymi, takimi jak np. Cisco Unified Communications, pozwala na monitorowanie urządzeń telefonicznych i szybkie reagowanie na ewentualne problemy. Integracja z GLPI umożliwia skonsolidowane zarządzanie zarówno infrastrukturą IT, jak i systemami telekomunikacyjnymi.

 

GLPI, assets, Teclib, Hawatel, border

Źródło: Teclib

 

Porównanie GLPI z innymi rozwiązaniami

 

Interesuje Cię, jak GLPI prezentuje się na tle innych podobnych platform? Sprawdź!

 

GLPI vs. OCS Inventory

 

GLPI i OCS Inventory często są stosowane razem jako kompleksowe rozwiązanie. GLPI oferuje jednak bardziej rozbudowane funkcje zarządzania incydentami, helpdesk, a także bardziej zaawansowane raportowanie niż OCS Inventory. OCS Inventory skupia się głównie na inwentaryzacji sprzętu i oprogramowania, podczas gdy GLPI idzie o krok dalej, oferując pełniejsze narzędzie do zarządzania infrastrukturą IT.

 

GLPI, border, Hawatel, Teclib

Źródło: Teclib

 

GLPI vs. ServiceNow

 

ServiceNow jest jednym z liderów w dziedzinie narzędzi do zarządzania usługami IT (ITSM).

ServiceNow oferuje bardziej zaawansowane funkcje ITSM, ale jest zazwyczaj droższy w implementacji i utrzymaniu niż GLPIGLPI może być bardziej elastyczny i dostosowany do konkretnych potrzeb organizacji.

 

GLPI vs. Spiceworks

 

Spiceworks to popularne narzędzie do zarządzania zasobami IT, zwłaszcza w małych i średnich firmach. GLPI oferuje bardziej rozbudowane funkcje, zwłaszcza jeśli chodzi o zarządzanie incydentami i helpdesk. Spiceworks może być bardziej intuicyjny dla małych firm, podczas gdy GLPI ma większe możliwości skalowania do bardziej złożonych środowisk.

 

GLPI vs. Jira Service Management

 

Jira Service Management to narzędzie znane z kompleksowego zarządzania procesami ITSM. Jira może okazać się bardziej skomplikowana w implementacji, natomiast GLPI jest bardziej przyjazne dla użytkownika i łatwiejsze do zrozumienia. Jira Service Management oferuje silniejsze narzędzia raportowania i analizy danych, ale GLPI nadal dostarcza solidne funkcje w tych obszarach.

 

GLPI vs. BMC Remedy

 

BMC Remedy to jedno z najstarszych i najbardziej zaawansowanych narzędzi do zarządzania usługami IT. BMC Remedy jest często stosowany w dużych korporacjach, oferując kompleksowe funkcje ITSM. GLPI jest bardziej przystępne cenowo i może być bardziej elastyczne dla średnich i mniejszych firm, zachowując jednocześnie solidne funkcje zarządzania zasobami IT.

 

Wybór pomiędzy GLPI a konkurencyjnymi rozwiązaniami zależy od indywidualnych potrzeb biznesowych i skali organizacji. GLPI wyróżnia się przede wszystkim ceną, elastycznością i szerokim spektrum funkcji, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla wielu firm, zwłaszcza tych średnich i mniejszych. Organizacje, które poszukują prostego, ale skutecznego narzędzia do zarządzania zasobami informatycznymi, mogą znaleźć w GLPI rozwiązanie dostosowane do swoich potrzeb.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!

Sprawdź również:

Teclib logo

Blog | 28 września 2023

Hawatel nawiązuje współpracę z Teclib

Pozostańmy w kontakcie.

Dołącz do naszego newslettera! Przesyłamy ciekawe treści ze świata IT.