Integracja
Opracowanie i implementacja platformy do testów regresyjnych WWW
Testy regresyjne to rodzaj testów oprogramowania, które mają na celu zapewnienie, że zmiany w kodzie (np. nowe funkcje, poprawki błędów, aktualizacje) nie wpłynęły negatywnie na już istniejące funkcje systemu.
Wyzwanie
Klient korzysta z rozwiązania do obsługi incydentów, problemów oraz wniosków o usługę. Rozwiązanie dostarczane jest dla kilku tysięcy użytkowników, a jego poprawne działanie ma kluczowe znaczenie dla całej organizacji.
Rozwiązanie wciąż jest rozwijane i aktualizowane. Po zaaplikowaniu każdej zmiany system testowany był ręcznie przez określoną grupę użytkowników. Testy były czasochłonne i nieefektywne. Klient potrzebował platformy do automatyzacji procesu testowania zarówno jego poprawności, jak i jakości działania z opcją powiadomień o awariach.
Rozwiązanie
Po przeanalizowaniu wymagań, zdecydowano się na budowę dedykowanej platformy do testów regresyjnych w oparciu o narzędzia open source. Rozwiązanie zostało zbudowane z technologii:
- Selenium – realizacja automatycznych testów regresyjnych w popularnych przeglądarkach internetowych,
- Jenkins – organizacja procesu automatycznego testowania aplikacji WWW,
- Sinatra – prezentacja wyników testów regresyjnych w formie raportów.
Do zbierania wyników testów regresyjnych dotyczących wydajności i dostępności wykorzystano istniejący system monitorujący Zabbix, który działa w środowisku Klienta. Na podstawie zebranych parametrów właściciel aplikacji otrzymuje informacje o stanie wykonywania testów na bieżąco.
Rezultaty
Po procesie implementacji oraz wdrożenia platformy do testów regresyjnych uzyskaliśmy następujące rezultaty:
- Odciążenie zespołu testerów oraz skierowanie ich uwagi na inne systemy,
- Skrócenie czas przeprowadzania testów do minimum,
- Przyspieszenie wykrywania błędów oraz informowanie administratorów o działaniu aplikacji po wprowadzeniu nowych zmian,
- Zmniejszenie czasu reagowania na zgłoszenia serwisowe dzięki cyklicznej weryfikacji działania.
Dzięki cyklicznej weryfikacji działania zmniejszył się czas reagowania na zgłoszenia serwisowe poprzez natychmiastowe powiadomienia wysyłane do zespołu utrzymania
Umożliwiliśmy porównanie szybkości działania systemu między zmianami /aktualizacjami.
Wprowadziliśmy także raporty biznesowe prezentujące KPI dot. dostępności oraz wydajności umowy SLA.