Optymalizacja działania VoIP na środowisku Citrix VDI

Rozwiązanie zostało stworzone dla jednej z czołowych firm telekomunikacyjnych aby móc zwirtualizować środowisko pracy zespołu Call Center.

Zakres projektu
Front-end
Front-end
Back-end
Back-end
Integracja
Integracja
Optymalizacja działania VoIP na środowisku Citrix VDI

Wyzwanie

Klient posiadający jedną z największych farm wirtualnych desktopów w Polsce potrzebował zwirtualizować środowisko pracy zespołu Call Center. Najważniejszym wyzwaniem było zapewnienie najlepszej jakości połączenia audio pomiędzy konsultantem a klientem końcowym.

W przypadku wirtualnego środowiska sytuacja stała się złożona z uwagi na potrzebę przesyłania danych głosowych (VoIP) z wirtualnego desktopu do terminala konsultanta. Rodziło to ogromne ryzyko utraty stabilności połączenia oraz przeciążenie sieci, którą wykorzystywały wirtualne desktopy. Spadek jakości przełożyłby się na wszystkich użytkowników pracujących w tym środowisku.

Rozwiązanie

Po analizie zdefiniowanego wyzwania zaproponowano aby transfer danych VoIP był realizowany bezpośrednio z terminala zaś sterowanie komunikacją odbywało się na wirtualnym desktopie. Na oficjalnej stronie Genesys zostało znalezione rozwiązanie, które sugerowało aby odblokować dodatkowe porty ze wszystkich wirtualnych desktopów do terminali. Rodziło to poważne wątpliwości w kontekście bezpieczeństwa oraz stabilności takiego rozwiązania z uwagi na konieczność przekonfigurowania urządzeń sieciowych.

Najbardziej efektywny rozwiązaniem w tym przypadku było wykorzystanie istniejącej komunikacji z użyciem protokołu HDX (ICA). Do osiągnięcia tego celu należało wykorzystać technologię Citrix Virtual Channel i zaimplementować dedykowany moduł. Rozszerzenie miało za zadanie przekazywać instrukcje z aplikacji, którą wykorzystuje zespół Call Center na wirtualnych desktopach, do oprogramowania Genesys SIP Endpoint, który to z kolei działa na terminalu i komunikuje się bezpośrednio z centralą telefoniczną.

Rezultaty

Po implementacji dedykowanego modułu oraz jego wdrożeniu na kilkuset stacjach końcowych uzyskano następujące rezultaty:

  • umożliwiono  pracę Call Center na wirtualnych maszynach.
  • zespół Call Center mógł inicjować i przyjmować rozmowy telefonicznie (VoIP) od klientów wykorzystując do tego wirtualne desktopy.
  • zniesiono ryzyko niestabilności łączą w przypadku gdy dane audio byłoby wysyłane z wirtualnych desktopów do terminali.
  • zniesiono ryzyko przeciążenie wewnętrznej sieci LAN danymi z komunikacji VoIP, które miałby wpływ na pracę użytkowników na wirtualnych desktopach.
  • dzięki wirtualizacji pracy Call Center, administratorzy byli w stanie dostarczyć jednolite środowisko pracy i w łatwy sposób nim zarządzać.

Chcesz poznać szczegóły tego projektu?

Podzielimy się swoim doświadczeniem!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Inne referencje

Sprawdź nasze realizacje!
Front-end Back-end Integration

Projekt wykonany dla Klienta, który potrzebował dedykowanej platformy do wykonywania testów regresyjnych swojej kluczowej aplikacji. Zaprojektowaliśmy i zaimplementowaliśmy platformę od podstaw.

Opracowanie i implementacja platformy do testów regresyjnych WWW
zobacz projekt
Integration Monitoring

Hawatel współpracuje z wieloma ogólnopolskimi firmami. Jedną z nich jest marka oferująca sprzęt elektroniczny i powiązane akcesoria. Projekt, który wspólnie wykonaliśmy to wdrożenie Zabbix.

Wdrożenie Zabbix w sieci sklepów sprzedaży detalicznej
zobacz projekt
Integration Monitoring

Klient posiadający jedną z największych farm wirtualnych desktopów w Polsce potrzebował wdrożenia kompleksowego systemu monitoringu.

Projekt i wdrożenie kompleksowego monitoringu na platformie Zabbix
zobacz projekt