Card image cap

VDI (Virtual Desktop Infrastructure) to technologia, która pozwala użytkownikom na pracę z wirtualnymi desktopami, które znajdują się na serwerach w centrum danych, zamiast na ich własnych urządzeniach. Dlaczego warto wdrożyć takie rozwiązanie w firmie lub organizacji? Przeczytasz o tym w naszym artykule. 

Na początku przypomnijmy, czym jest wirtualny pulpit. Jest to de facto utworzenie komputera na chmurze, który wyświetlamy sobie na dowolnym urządzeniu, np. swoim prywatnym telefonie, komputerze, czy telewizorze. Wszystkie pliki przechowywane są na chmurze, a urządzenie na którym fizycznie pracujemy pełni jedynie funkcję wyświetlacza stacji z chmury. 

Wirtualny pulpit to jedna ze specjalności Hawatel. Jesteśmy partnerem Citrix, firmy który specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu wirtualizacji aplikacji i desktopów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami.

Zachęcamy również do przeczytania naszego poprzedniego artykułu, poświęconego silnikowi wyszukiwania Elasticsearch.

VDI virtual desktop infrastructure wirtualny pulpit hawatel

1. Szybki i elastyczny dostęp do zasobów 

W erze pracy zdalnej, zatrudniania pracowników z całego świata oraz współpracy z wieloma podwykonawcami, firmy i organizacje potrzebują nowych sposobów zapewniania dostępu zdalnego do swoich zasobów. Dzięki rozwiązaniu VDI możesz łatwo dostosować się do zmieniających się wymagań rynku pracy. W łatwy sposób będziesz mógł zarządzać dostępami do zasobów firmy osobom pracującym zdalnie na części etatu, zaangażowanym w tylko niektóre projekty firmy. 

2. Wirtualny pulpit podnosi bezpieczeństwo

Wirtualny pulpit pozwala na bezpieczne przechowywanie danych i aplikacji na serwerach zdalnych, a nie na lokalnych dyskach, co minimalizuje ryzyko utraty danych w wyniku awarii lub kradzieży informacji. Pozwala na szybkie i łatwe wdrożenie systemu zabezpieczeń w całej firmie, takich jak np. autoryzacja wielopoziomowa. 

3. Łatwiejsza i tańsza administracja 

Wirtualny pulpit umożliwia centralne zarządzanie aplikacjami i dostępem użytkowników, co ułatwia pracę administratorom IT. Scentralizowana infrastruktura jest znacznie tańsza w utrzymaniu, ponieważ nie trzeba ponosić tak dużego nakładu pracy związanego z monitorowaniem rozproszonego środowiska informatycznego. 

VDI virtual desktop infrastructure wirtualny pulpit hawatel

4. Współdzielenie zasobów 

Wirtualny pulpit umożliwia łatwiejsze dzielenie zasobów. Przechowywanie aplikacji w chmurze umożliwia korzystanie z nich wielu osobom jednocześnie. Ponadto istnieje możliwość zainstalowania jednej aplikacji na chmurze i nadanie dostępu do niej wielu użytkownikom. To duże usprawnienie w porównaniu do instalowania programów na każdym pojedynczym urządzeniu.

5. Optymalizacja kosztów 

Do wspomnianych już przez nas oszczędności związanych z monitorowaniem infrastruktury oraz instalacją pojedynczej aplikacji na chmurze należy dodać jeszcze jedną zaletę związaną z optymalizacją kosztów. Jest nią brak konieczności kupowania komputerów dla pracowników. Wirtualny pulpit umożliwia logowanie z dowolnego urządzenia i nie ma potrzeby inwestowania w wydajne komputery, które same będą obsługiwały wiele aplikacji i procesów.  

6. Zwiększenie wydajności procesów 

Korzystanie z wirtualnego pulpitu znacznie przyspiesza pracę. Łatwiejsze dzielenie się zasobami wpływa na szybsze wykonywanie zadań przez pracowników, a podniesienie bezpieczeństwa i praca w chmurze ogranicza liczbę awarii, które powodują przestoje i utratę danych.  

Wszystkie te zalety są dostrzegane na rynku, a dla milionów pracowników na całym świecie wirtualny pulpit stanowi codzienne narzędzie pracy. Według raportu MarketsandMarkets, globalny rynek wirtualnych pulpitów miał szacowaną wartość 12,3 miliarda dolarów w 2022 roku i przewiduje się, że do 2027 roku wzrośnie do 20,1 miliarda dolarów. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o wirtualnych pulpitach? Napisz do nas, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!

Leave a Reply

Your email address will not be published.