Integracja / Monitorowanie / ZABBIX

Projekt i wdrożenie kompleksowego monitoringu na platformie Zabbix

zabbix logo

W dobie zdalnej pracy i rosnącej liczby firm operujących w wirtualnym środowisku, monitorowanie i zarządzanie infrastrukturą IT staje się kluczowe dla zapewnienia efektywności i ciągłości biznesu. Firma z branży call center, korzystająca z infrastruktury wirtualnych pulpitów (VDI), stanęła przed wyzwaniem skutecznego nadzoru i optymalizacji swoich zasobów IT. W odpowiedzi na te potrzeby, wdrożenie zaawansowanego systemu monitoringu Zabbix stało się nieodzownym krokiem w kierunku poprawy wydajności i bezpieczeństwa operacji zdalnych. 

 

Wyzwanie

 

Rosnące wykorzystanie wirtualnych desktopów i aplikacji przez zespoły Call Center, partnerów biznesowych, dostawców oraz pracowników Klienta przyczyniło się do znacznego wzrostu ryzyka operacyjnego, które miało bezpośredni wpływ na:

 

  • Efektywność pracy poszczególnych grup użytkowników,
  • Jakość obsługi klientów indywidualnych i biznesowych,
  • Dostępność zasobów firmy z każdego miejsca na świecie,
  • Bezpieczeństwo danych i informacji.


W celu zapewnienia ciągłości działania środowiska pracy jako główny cel określono wdrożenie kompleksowego systemu monitorowania, który będzie prezentował kondycję wirtualnych desktopów i informował o awariach lub o spadku jakości działania.

 

Rozwiązanie

 

Przed wyborem docelowego rozwiązania zostały określone kluczowe parametry, które należało monitorować, były to między innymi parametry systemowe oraz parametry z protokołu Citrix ICA, parametry z platform do wirtualizacji systemów, na których działają wirtualne pulpity, oraz parametry jakości połączenia sieciowego między użytkownikiem a wirtualnym desktopem

 

Do monitorowania parametrów wybrano system klasy open source – Zabbix, w przypadku wizualizacji zbieranych informacji sprawdziło się rozwiązanie Grafana, które zostało zintegrowane z systemem Zabbix.
 

Rezultaty

 

kobieta pracujaca w call center

 

Nasi specjaliści wdrożyli rozwiązanie służące monitorowaniu infrastruktury wirtualnych desktopów. 

 

Dzięki niemu nasz Klient uzyskał następujące efekty: zbieranie danych na temat opinii użytkowników w jednym systemie, szybszą analizę odczuć użytkowników oraz obserwację przyczyn i skutków awarii. Dodatkowo, wdrożenie zapewniło większe możliwości analizy problemów ze środowiskiem oraz bezpieczne skalowanie środowiska przy zachowaniu sprawności działania. 

 

W rezultacie możliwy stał się sprawny proces planowania pojemności infrastruktury, zmniejszenie średniego czasu naprawy oraz liczby zgłoszeń incydentów, a także większa efektywność pracy i wsparcie dla większej liczby użytkowników.

 

Chcesz poznać więcej szczegółów? Napisz do nas!

Pozostańmy w kontakcie.

Dołącz do naszego newslettera! Przesyłamy ciekawe treści ze świata IT.