Integracja / Monitorowanie / Citrix
Wdrożenie Citrix Virtual Apps & Desktop w podmiocie administracji publicznej
Urzędy, podobnie jak wiele innych organizacji, stają obecnie przed wyzwaniami związanymi z modernizacją swoich infrastruktur IT. Dotyczy to zwłaszcza konieczności dostosowania się do rosnących wymagań bezpieczeństwa oraz zapewnienia elastyczności pracy zdalnej dla pracowników. W związku z tym, migracja do nowoczesnych platform wirtualizacji aplikacji staje się nieodzownym krokiem w procesie optymalizacji i zabezpieczenia działalności urzędów.
Wyzwanie
Klient (urząd administracji publicznej) posiadał rozproszone po całej Polsce środowisko wirtualizacji aplikacji. Dotychczas wykorzystywana platforma, Citrix MetaFarm, spełniała swoją rolę jako główne medium dostępowe do części aplikacji przez pracowników Urzędu (ponad tysiąc odbiorców usługi). Z racji rosnącego długu technologicznego oraz pojawiających się nowych wyzwań z dostosowaniem platformy do nowego typu aplikacji oraz wytycznych bezpieczeństwa, została podjęta decyzja o wykonaniu migracji platformy do najnowszej wersji.
Dodatkowym wyzwaniem stojącym przed Hawatel było zaprojektowanie rozwiązania, umożliwiającego w bezpieczny sposób łączyć się z zwirtualizowanymi aplikacjami z zewnątrz organizacji (przez Internet) z różnych urządzeń końcowych (np. stacji roboczych, urządzeń mobilnych).
Rozwiązanie
Pierwszym podjętym przez nas krokiem było przeprowadzenie audytu aktualnego stanu środowiska. Następnie, w wyniku analizy zgromadzonego materiału oraz po zapoznaniu się z wymaganiami rezultatów wdrożenia, podjęliśmy decyzję o opracowaniu nowej, wysoko dostępnej i skalowalnej architektury platformy opartej o produkt Citrix Virtual Apps & Desktop.
Biorąc pod uwagę szczególne wymogi bezpieczeństwa zaproponowaliśmy również przejście na najnowszą metodę szyfrowania komunikacji pomiędzy komponentami platformy Citrix.
Zdecydowaliśmy, że wybierzemy transparentną metodę migracji, ponieważ nie wpływa ona bieżącą pracę końcowych użytkowników.
Rezultaty
W ramach projektu wdrożyliśmy Citrix Virtual Apps & Desktop w rozproszonej architekturze kilkunastu lokalizacji. Zapewnia ona wysoką dostępność platformy i publikowanych za jej pomocą aplikacji. Wykonaliśmy również wirtualizację ponad kilkudziesięciu aplikacji wykorzystywanych wewnętrznie i wdrożyliśmy moduł umożliwiający proaktywne monitorowanie stanu środowiska. Uruchomiliśmy mechanizm skanowania urządzeń końcowych pod kątem zgodności z politykami bezpieczeństwa organizacji.
Ponadto, platforma umożliwia pracę zdalną pracownikom Urzędu z dowolnego urządzenia i miejsca na świecie. Szczególną pomocą dla kierownictwa jest funkcja elastycznego delegowania uprawnień, która uzupełnia pracę zdalną. Umożliwia ona przekazywanie części uprawnień administratorów z różnych oddziałów instytucji.