Integracja / Monitorowanie / ZABBIX

Wdrożenie Zabbix w sieci sklepów sprzedaży detalicznej

zabbix logo

Wyzwanie

 

Nasz Klient posiada duże, rozproszone w 2 DC środowisko serwerowe, które było monitorowane za pomocą komercyjnego narzędzia. Platforma była wykorzystywana jako centralny system monitoringu, obejmujący swym zakresem monitoring wielu warstw, szczególnie systemowej, sprzętowej, wirtualizacyjnej, bazodanowej i aplikacyjnej.

 

W celu optymalizacji kosztów, Klient postanowił znaleźć alternatywne rozwiązanie. Miało być mniej kosztowne, a zarazem pozwolić na bardziej elastyczne podejście do rozwijania platformy o nowy monitoring.

 

Rozwiązanie

 

Po zapoznaniu się z wymaganiami, zaproponowaliśmy wdrożenie opensourcowego stosu technologicznego opartego o platformę Zabbix (jako “core” system monitoringu) oraz Grafane jako moduł do prezentacji oraz wizualizacji danych. Wszelkie pozostałe wymagania, które nie były natywnie dostępne w oprogramowaniu Zabbix, spełniliśmy poprzez zaimplementowanie dedykowanych rozszerzeń oraz serwisów rozbudowujących funkcjonalności.

 

Rezultaty 

 

W czasie czterech miesięcy wdrożenia udało się nam całkowicie przenieść monitoring z platformy komercyjnej na platformę Zabbix. Dodatkowo, Hawatel rozszerzył Zabbix o nowe funkcje które nie były dostępne w poprzedniej platformie.

 

W ramach wdrożenia przeprowadziliśmy migrację, która swym zakresem objęła około tysiąca serwerów (MS Windows/GNU Linux) oraz urządzeń sieciowych. Opracowaliśmy i wdrożyliśmy mechanizmy do monitorowania macierzy dyskowych popularnych producentów, takich jak IBM, Hitachi czy NetApp. Dodatkowo wdrożyliśmy mechanizmy do monitorowania popularnych usług Microsoft takich jak Active Directory, IIS, MS Exchange, File Server oraz Terminale RDS, zaimplementowaliśmy również integrację z systemami: HPE OneView, IBM Storage oraz VMware. 

 

Na koniec wprowadziliśmy mechanizm elastycznego konfigurowania powiadomień o alarmach za pomocą kanałów e-mail oraz SMS i opracowaliśmy około 40 dedykowanych widoków w platformie wizualizacji Grafana z rozbiciem na poszczególne zespoły.  

 

Chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów? Napisz do nas!

 

Pozostańmy w kontakcie.

Dołącz do naszego newslettera! Przesyłamy ciekawe treści ze świata IT.