Witaj na blogu Hawatel.

15 listopada 2023 | Ogólne

Jak firmy z Fortune 500 wykorzystują potencjał AI?

Od udostępnienia darmowej wersji Chatu GPT, temat sztucznej inteligencji jest jednym z najgorętszych wątków w świecie technologii. Ekspresowe tempo rozwoju tej dziedziny IT sprawia, że jednym z głównych, szeroko dyskutowanych tematów są możliwości, jakie sztuczna inteligencja dopiero będzie mogła zapewnić ludziom w przyszłości. Dlatego w tym artykule skupiamy się obecnych zastosowaniach AI, wdrażanych przez ścisłą czołówkę rankingu Fortune 500. 

 

Sprawdź również nasz poprzedni artykuł o sztucznej inteligencji. Dotyczył on OpenAI API i tego, jak go używać.

 

Sztuczna inteligencja i Amazon

 

Jednym z liderów wdrażania AI jest Amazon.

 

Dostarczenie uszkodzonego towaru może zniechęcić konsumenta do dalszego korzystania z danego serwisu. Dlatego Amazon zdecydował się opracować własny system wykorzystujący sztuczną inteligencję do wykrywania wadliwych produktów, zanim zostaną one wysłane do klientów.

 

kontrola jakosci produktu, border

 

Poprzedni system był bardzo czasochłonny i polegał na ręcznym sprawdzaniu stanu produktu przez nawet pięć osób, pomimo, że wadliwe produkty pojawiają się średnio tylko raz na tysiąc przypadków. Nowy proces kontroli polega na umieszczeniu produktu w pojemniku, który następnie zostaje przetransportowany do specjalnej stacji skanowania, gdzie jest on oceniany przez sztuczną inteligencję na podstawie zebranego zbioru danych, zawierającego obrazy nieuszkodzonych i wadliwych produktów. Jeśli dany towar nie przejdzie kontroli jakości AI, to trafia on do pracownika, który manualnie ocenia faktyczny stan produktu. To rozwiązanie stosowane jest jest obecnie w kilku placówkach Amazona, jednakże korporacja zapowiada jej dalszy rozwój oraz możliwość rozszerzenia rozwiązania o wykrywanie czasu, kiedy uszkodzenie miało miejsce. Pomoże to w dalszym minimalizowaniu częstotliwości występowania wadliwych produktów, co przełoży się na oszczędności firmy.

 

Ponadto, firma Jeffa Bezosa wykorzystuje sztuczną inteligencję w wielu innych obszarach swojej działalności, stosując takie rozwiązania, jak np.:

  • spersonalizowane rekomendacje produktów
  • podpowiedzi w wyszukiwaniu przedmiotów
  • wspomaganie zarządzania stanem magazynów oraz łańcuchów dostaw.

 

Sztuczna inteligencja i Walmart

 

Walmart jest największą siecią supermarketów w Ameryce, zatrudniającą ponad 2 miliony pracowników. W celu ułatwienia pracy sklepowej obsłudze, sieć zdecydowała się na wytworzenie własnej aplikacji, napędzanej przez sztuczną inteligencję. Potrafi ona wskazać klientowi, gdzie znajdzie poszukiwany towar, zaproponuje potrzebne rzeczy np. do urządzenia przyjęcia urodzinowego, czy też wygeneruje wizualizację 3D przedstawiającą jak dany produkt wyglądałby w naszym pokoju.

 

półki w sklepie, border

 

Sztuczna inteligencja stosowana jest również w zarządzaniu łańcuchami logistycznymi. Ciężarówki zaopatrujące markety sieci Walmart są załadowywane zgodnie z planem zaproponowanym przez AI. Następnie, pracownicy przy pomocy specjalnej aplikacji skanują kartony z produktami, a sztuczna inteligencja informuje, które kartony mają zostać rozładowane. Dzięki czujnikom zamontowanym na półkach sklepowych, AI pomaga podjąć decyzję jak ustawić produkty, aby lepiej się sprzedawały. Na przykład rozstrzyga ona, czy bardziej opłacalne jest ustawienie obok siebie płatków śniadaniowych tej samej firmy o różnych smakach, czy płatków różnych producentów, ale o tym samym smaku.

 

Sztuczna inteligencja i Coca Cola

 

Coca Cola w bardzo ciekawy sposób podchodzi do wdrożenia rozwiązań AI. Mamy na myśli jeden z produktów tej firmy, tj. Coca Cola Y3000 którego smak został stworzony poprzez "połączenie perspektyw fanów z całego świata i spostrzeżeń zebranych przez sztuczną inteligencję". Użycie sztucznej inteligencji do skomponowania napoju nie przeszło bez echa. Nietrudno się domyślić, że ze względu na rolę AI w tworzeniu produktu wiele osób chciało spróbować smaku tej coli. Ponadto wielu influencerów nagrało o niej materiał, co jeszcze bardziej pomogło w marketingu produktu.

 

coca cola.jpg

 

Sukces Coca Coli nie bierze się znikąd i jest podpierany przez analityczne podejście i zbieranie właściwych danych. Już w 2014 roku producent napojów zdecydował się zamontować w 60 automatach z napojami czujniki informujące na bieżąco o stanie zaopatrzenia owych maszyn. Na podstawie tych danych algorytm sztucznej inteligencji analizował zapotrzebowanie automatów, a następnie zalecał, jakie produkty i w jakiej ilości należy dostarczyć. W rezultacie sztuczna inteligencja zauważyła, że napoje energetyczne źle się sprzedawały w szpitalach i warto na ich miejsce dostarczyć inny asortyment. Dzięki temu systemowi zaobserwowano 15% wzrost sprzedaży oraz zmniejszenie częstotliwości uzupełniania zaopatrzenia o 18%.

 

Podsumowanie i wnioski

 

Na przykładach płynących z doświadczeń tych trzech światowych korporacji można stwierdzić, iż sztuczna inteligencja świetnie się sprawdza w automatyzacji i optymalizacji prostych i powtarzalnych procesów. Jej użycie nie jest ograniczone tylko do nich, ponieważ AI świetnie sprawdza się w ułatwieniu dostępności korzystania z usług i produktów. Sztuczna inteligencja zdobywa również perspektywy w dziedzinie twórczej. Ponadto implementacja rozwiązań AI potrafi być również doskonałym chwytem marketingowym.

Sprawdź również:

OpenAI logo, OpenAI API

Blog | 10 marca 2023

Co to jest OpenAI API i jak go używać?

people in the office

Blog | 20 grudnia 2022

Czy Zabbix jest rozwiązaniem dla dużych firm? Jakie funkcjonalności posiada Zabbix?

Pozostańmy w kontakcie.

Dołącz do naszego newslettera! Przesyłamy ciekawe treści ze świata IT.